Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 stycznia 2012 r., sygn. I CSK 790/10

Jeżeli w wyniku rozpowszechniania nieprawdziwych informacji lub nieuzasadnionych i poniżających czy zniesławiających ocen dojdzie do naruszenia dobra osobistego dziennikarzy pisma wydawanego przez określoną osobę prawną, to uzasadnione będzie także przyjęcie, że nastąpiło naruszenie jej dobrego imienia jako wydawcy.

Teza urzędowa

 

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Hubert Wrzeszcz (przewodniczący)

SSN Józef Frąckowiak (sprawozdawca)

SSN Kazimierz Zawada

w sprawie z powództwa P. Spółka z o.o. w W. przeciwko J. i U. Spółce z o.o. w W. o ochronę dóbr osobistych, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 13 stycznia 2012 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 18 lutego 2010 r., uchyla zaskarżony wyrok w części oddalającej powództwo P. Spółka z o.o. w W. i apelację tej spółki (pkt. I, pkt. 3 i IV) oraz orzekającej o kosztach procesu za II instancję (pkt. V) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowie M. i A. opublikowali w dzienniku „X.", z dnia [...] wydawanym przez powodową spółkę „P.”, artykuł „[...]". Artykuł ten, oprócz negatywnego komentarza dotyczącego sposobu podejmowania w Ministerstwie Zdrowia decyzji w sprawie rejestracji leków i wprowadzenia ich na listy refundacyjne oraz przedstawienia zdarzeń relacjonowanych przez przedstawicieli koncernu farmaceutycznego i osób pełniących funkcje publiczne, stawiał w negatywnym świetle W. pełniącego funkcję [...] Ministra Zdrowia.

Po ukazaniu się tego artykułu W.. wniósł przeciwko M. i A. oraz wydawcy dziennika „X." - „P." sp. z o.o. w W. powództwo o ochronę dóbr osobistych. Sąd Apelacyjny prawomocnym wyrokiem z dnia 11 października 2006 r., uznając że nastąpiło naruszenie dóbr osobistych W. , nakazał pozwanym zamieszczenie w dzienniku „X." oświadczenia o treści wskazanej w sentencji wyroku. Po opublikowaniu artykułu z [...] pt. „[...]" W. wniósł nadto przeciwko M. i A. akt oskarżenia o przestępstwo z art. 212 § 2 k.k.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00