Wyrok SN z dnia 5 października 2011 r., sygn. II UK 48/11
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło
SSA Jolanta Frańczak (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Witolda S.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w G.
o emeryturę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 5 października 2011 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w G.
z dnia 29 października 2010 r., uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w G. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. decyzją z dnia 13 października 2009 r. odmówił ubezpieczonemu Witoldowi S. prawa do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach z powodu nie udokumentowania przez ubezpieczonego 15 lat pracy w szczególnych warunkach, a jedynie 13 lat, 7 miesięcy i 23 dni. Organ rentowy odmówił uznania jako okresu pracy w warunkach szczególnych zatrudnienia ubezpieczonego od 1 lutego 1994 r. do 31 grudnia 1996 r. na stanowisku kierownika zakładu obróbki drewna w L.
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. z siedzibą w G. wyrokiem z dnia 29 czerwca 2010 r., uwzględniając odwołanie ubezpieczonego, zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał Witoldowi S. prawo do emerytury z dniem ukończenia sześćdziesiątego roku życia.
Z ustaleń Sądu Okręgowego wynika, że ubezpieczony od 1 lutego 1994 r. do 31 grudnia 1996 r. zatrudniony był w Przedsiębiorstwie Usługowo - Produkcyjnym „C.” spółce z o.o. w G. na stanowisku kierownika zakładu obróbki drewna w L. Wcześniej pracował u tego samego pracodawcy na stanowisku budowniczego remontów statków a pracę wykonywał na terenie stoczni. Powyższy okres pracy organ rentowy zaliczył ubezpieczonemu do pracy w szczególnych warunkach zgodnie z wydanym przez Przedsiębiorstwo Usługowo - Produkcyjne „C.” spółkę z o.o. w G. świadectwem wykonywania pracy w warunkach szczególnych. Do obowiązków ubezpieczonego jako kierownika zakładu obróbki drewna w L. należało: zorganizowanie produkcji wyrobów drewnianych, nabór pracowników, pilnowanie jakości wyrobów i terminowości wykonywanych zadań, załadunku towarów. Praca w zakładzie odbywała się na dwie zmiany przez 5 dni w tygodniu a w sobotę na jednej zmianie. W związku z tym, że ubezpieczony miał stałe miejsce zamieszkania w O., do pracy przyjeżdżał w poniedziałek a do domu wracał w piątek lub sobotę. Znaczną część produktów wykonywano w zakładzie obróbki drewna na wielopile w hali produkcyjnej, ale część produktów składana była również na wolnym powietrzu np. huśtawki, pergole przestrzenne. Po godzinach pracy ubezpieczony remontował narzędzia używane do produkcji, był palaczem. Ubezpieczony, jako kierownik zakładu obróbki drewna, sprawował nadzór nad pracą około 12 pracowników fizycznych, którzy produkowali galanterię ogrodową z drewna, rozliczał ich czas pracy.