Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 9 września 2011 r., sygn. I CSK 674/10

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)

SSN Marta Romańska

SSA Marek Machnij (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Zygmunta M.

przy uczestnictwie Wiesławy M.

o podział majątku,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 9 września 2011 r.,

skargi kasacyjnej wnioskodawcy

od postanowienia Sądu Okręgowego w W.

z dnia 27 kwietnia 2010 r., uchylił zaskarżone postanowienie w części oddalającej apelację wnioskodawcy i orzekającej o kosztach postępowania apelacyjnego (punkty pierwszy i czwarty) oraz uchylił postanowienie Sądu Rejonowego w L. w punktach 2 (drugim) i 3 (trzecim) i przekazał sprawę w tym zakresie Sądowi Rejonowemu w L. do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w W. postanowieniem z dnia 27 kwietnia 2010 r. oddalił apelację wnioskodawcy Zygmunta M., odrzucił apelację uczestniczki Wiesławy M. w zakresie dotyczącym żądania rozliczenia kosztów eksploatacji nieruchomości, oddalił apelację uczestniczki w pozostałym zakresie oraz uznał, że wnioskodawca i uczestniczka ponoszą koszty postępowania apelacyjnego związane ze swoim udziałem w sprawie.

Powyższe postanowienie zostało wydane w wyniku rozpoznania apelacji, wniesionych przez wnioskodawcę oraz uczestniczkę postępowania od postanowienia Sądu Rejonowego w L. z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie o podział majątku wspólnego, które opierało się na następujących ustaleniach i wnioskach:

W skład majątku wspólnego wnioskodawcy i uczestniczki wchodzi jedynie bliżej określona nieruchomość, a ich udziały w majątku wspólnym są równe i wynoszą po 1/2. Między uczestnikami istnieje długotrwały konflikt. Nie jest możliwe dokonanie podziału ich majątku wspólnego poprzez przyznanie nieruchomości na wyłączną własność jednemu z byłych małżonków, ponieważ żaden z nich - ze względu na sytuację majątkową, wiek, stan zdrowia i dochody - nie jest w stanie dokonać spłaty na rzecz drugiego. Nie jest możliwe także zniesienie współwłasności w drodze ustanowienia odrębnej własności lokali, ponieważ negatywne relacje między wnioskodawcą a uczestniczką postępowania stanowiłyby zarzewie dodatkowych konfliktów. Natomiast przeciwko fizycznemu podziałowi nieruchomości przemawia wielkość i kształt działki oraz charakter jej zabudowy i ewentualna konieczność wykonania w budynku daleko idących przeróbek, których koszt byłby niecelowy z gospodarczego punktu widzenia. Te okoliczności uzasadniały, zdaniem Sądu Rejonowego, dokonanie zniesienia współwłasności przez zarządzenie sprzedaży nieruchomości stosownie do art. 212 § 2 k.c.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00