Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 20 maja 2011 r., sygn. III CZP 23/11

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Jacek Gudowski (przewodniczący) SSN Irena Gromska-Szuster SSN Marian Kocon (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w W., Oddział we W. przy uczestnictwie Marka H. o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 20 maja 2011 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy postanowieniem z dnia 27 stycznia 2011 r.,

"Czy po upływie terminu określonego w art. 21 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze dłużnik, który mimo upływu określonego we wskazanym przepisie terminu nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jest w dalszym ciągu obowiązany złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?"

podjął uchwałę:

Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości nie został złożony, termin przewidziany w art. 377 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (jedn. tekst: Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1361 ze zm.) należy liczyć od dnia, w którym dłużnik był obowiązany złożyć taki wniosek.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 22 października 2010 r. Sąd Rejonowy pozbawił uczestnika postępowania Marka H. na okres 4 lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu. Ustalił, że uczestnik postępowania nie wykonał ciążącego na nim jako prezesie zarządu dłużnika obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, i że stan ten utrzymuje się od chwili powstania podstawy upadłości. Wniosek o ogłoszenie upadłości nie został złożony przez także przez wierzyciela - wnioskodawcę. Wyraził również pogląd, że termin prekluzyjny przewidziany w art. 377 p.u.n. in fine rozpoczyna bieg dopiero od ostatniego dnia istnienia stanu niewypłacalności.

Przy rozpoznawaniu apelacji uczestnika postępowania, w której znalazł się zarzut prekluzji, oparty na art. 377 ustawy z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (jedn. tekst: Dz. U. z 2009 r., nr 175, poz. 1361 ze zm., dalej: "p.u.n."), Sąd Okręgowy powziął poważne wątpliwości, którym dał wyraz w zagadnieniu prawnym przedstawionym do rozstrzygnięcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00