Wyrok SN z dnia 27 października 2010 r., sygn. V CSK 86/10
Podmiot który doznał szkody w wyniku uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego (art. 36 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym) uwzględniającego skutki istnienia terenu górniczego, może na podstawie art. 93 ust. 2 ustawy prawo geologiczne i górnicze dochodzić naprawienia szkody bezpośrednio od przedsiębiorcy górniczego ponoszącego solidarną odpowiedzialność z gminą.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Antoni Górski (przewodniczący)
SSN Dariusz Dończyk
SSA Jan Kremer (sprawozdawca)
Protokolant Izabella Janke
w sprawie z powództwa Jerzego N., Andrzeja R., Urszuli R. i Marii W.
przeciwko K. Spółce Akcyjnej w K.
o zapłatę oraz połączonych do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia z tą sprawą
sprawy z powództwa Urszuli R.
przeciwko K. Spółce Akcyjnej w K.
o zapłatę
sprawy z powództwa Jerzego N.
przeciwko K. Spółce Akcyjnej w K.
o zapłatę
sprawy z powództwa Andrzeja R.
przeciwko K. Spółce Akcyjnej w K.
o zapłatę
po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 27 października 2010 r.,
skarg kasacyjnych powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w K.
z dnia 29 grudnia 2009 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w K. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powodowie Jerzy N., Andrzej R., Urszula R. i Maria W. wnieśli o zasądzenie od pozwanej K. Spółki Akcyjnej w K. odszkodowania z tytułu obniżenia wartości stanowiących ich własność nieruchomości. Do wspólnego rozpoznania połączono także sprawy z powództwa Urszuli R. przeciwko stronie pozwanej i z powództwa Jerzego N., a także Andrzeja R. przeciwko tejże Spółce. Także w połączonych sprawach uzasadnieniem żądania pozwu było obniżenie wartości nieruchomości, które na skutek prowadzonej przez pozwaną eksploatacji górniczej utraciły walor działek budowlanych i stały się nieużytkami.
Sąd Okręgowy uwzględnił powództwa po ustaleniu, że w planie zagospodarowania przestrzennego miasta R. zatwierdzonego uchwałą z dnia 25 maja 2005 roku na terenach, gdzie położone są działki powodów wprowadzono zakaz wszelkiej zabudowy. W stosunku do poprzedniego planu stanowi to istotną różnicę, ponieważ nie przewidywał on takich ograniczeń. Sąd Okręgowy ustalił, że wszystkie nieruchomości stanowiące przedmiot postępowania od wielu lat są objęte wpływami eksploatacji górniczej prowadzonej przez KWK „C.” w R. Pozwana wypłacała powodom odszkodowania za straty w plonach i zasiewach wobec braku możliwości rolniczego użytkowania działek, które figurują w ewidencji podatku od nieruchomości i podatku rolnego. Plan zagospodarowania przestrzennego zatwierdzony Uchwałą Rady Miasta R. Nr 2736/XXXV/93 z dnia 5 maja 1993 roku ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Województwa K. z dnia 7 listopada 1993 roku przewidywał, że działka nr 1537/21 znajdowała się w sektorze terenu wchodzącego w skład strefy ekologicznej terenów otwartych miasta. Na tym obszarze dopuszczono zabudowę mieszkaniową, sportowo - rekreacyjną, hotelową, szkolną, szpitalną w formie nieskoncentrowanej. Przewidziano zakaz budowy obiektów mogących stwarzać zagrożenie dla środowiska przyrodniczego. Działki o numerach geodezyjnych 1938/117, 1940/117 i 1941/117 znajdowały się w sektorze terenu wchodzącego w skład strefy ekologicznej terenów otwartych miasta na których dopuszczono zabudowę nieskoncentrowaną. Przeznaczenie tych działek, było takie jak i działki nr 1537/21.