Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 18 sierpnia 2010 r., sygn. II PZP 7/10

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Halina Kiryło (przewodniczący) SSN Katarzyna Gonera (sprawozdawca) SSN Józef Iwulski

w sprawie z powództwa Zenona K. przeciwko Martynie S. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 18 sierpnia 2010 r., zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. z dnia 1 czerwca 2010 r.,

czy żądanie doręczenia uzasadnienia wyroku na podstawie art. 328 KPC zawiera w sobie inplicite wniosek o jego sporządzenie?

podjął uchwałę:

Wniosek o doręczenie wyroku sądu pierwszej instancji z uzasadnieniem, wniesiony w terminie określonym w art. 328 § 1 zdanie pierwsze k.p.c., z reguły stanowi równocześnie żądanie sporządzenia tego uzasadnienia.

Uzasadnienie

Przedstawione Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne ujawniło się w toku rozpoznawania przez Sąd Okręgowy w G. - Sąd Pracy zażalenia powoda na postanowienie Sądu Rejonowego w S. - Sądu Pracy, którym oddalone zostały wnioski powoda oraz jego pełnomocnika procesowego o doręczenie im uzasadnienia wyroku Sądu Rejonowego w S. z 29 grudnia 2009 r., wydanego w sprawie IVP 146/08.

Sąd Rejonowy postanowieniem z 14 stycznia 2010 r. oddalił wnioski powoda i jego pełnomocnika procesowego o doręczenie uzasadnienia wyroku, stwierdzając, że wnioski te nie mogą być uwzględnione, ponieważ uzasadnienie nie zostało sporządzone, albowiem żadna ze stron nie zażądała jego sporządzenia, a wnioski o doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem nie zawierały w swej treści wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

W uzasadnieniu powyższego postanowienia Sąd Rejonowy stwierdził, że co do zasady sąd sporządza pisemne uzasadnienie wyroku na wniosek strony zgłoszony w ustawowym terminie. Z urzędu sąd sporządza pisemne uzasadnienie wyjątkowo, gdy wyrok został zaskarżony apelacją oraz gdy wniesiono skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia (art. 328 § 1 k.p.c.). Ponadto z urzędu sporządza uzasadnienie wyroku sąd drugiej instancji, gdy apelacja została przynajmniej częściowo uwzględniona. W sprawach, w których apelację oddalono w całości, uzasadnienie sporządza się tylko wówczas, gdy strona zażądała doręczenia jej wyroku z uzasadnieniem (art. 387 § 1 k.p.c.). Zgodnie z art. 331 k.p.c. odpis wyroku z uzasadnieniem doręcza się tylko tej stronie, która zażądała sporządzenia uzasadnienia. Zdaniem Sądu Rejonowego, porównanie treści art. 387 k.p.c. z treścią art. 331 k.p.c. prowadzi do wniosku, że warunkiem doręczenia wyroku z uzasadnieniem jest wcześniejsze zażądanie sporządzenia jego uzasadnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00