Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 27 maja 2010 r., sygn. III CZP 27/10

Do wpisu hipoteki przymusowej, której przedmiotem jest nieruchomość, stanowiąca współwłasność łączną, konieczne jest istnienie tytułu wykonawczego wystawionego na oboje małżonków. 

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Kwaśniewski (przewodniczący) SSN Dariusz Dończyk SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

Protokolant Bożena Nowicka

w sprawie z wniosku Skarbu Państwa-Dyrektora Izby Celnej w K. przy uczestnictwie Wiktora M. i Krystyny M. o wpis, na posiedzeniu jawnym w Izbie Cywilnej w dniu 27 maja 2010 r., na skutek zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w G. postanowieniem z dnia 20 stycznia 2010 r., sygn. akt III Ca 1/10,

"Czy administracyjny tytuł wykonawczy wystawiony tylko przeciwko podatnikowi może być podstawą wpisu hipoteki przymusowej na nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności łącznej podatnika i jego małżonka?"

odmawia podjęcia uchwały.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w G. rozpoznawał apelację wnioskodawcy Skarbu Państwa -Dyrektora Izby Celnej w K. od postanowienia Sądu Rejonowego w Zabrzu z dnia 16 listopada 2009 r. w sprawie o wpis hipoteki przymusowej zwykłej w księdze wieczystej nieruchomości, będącej własnością uczestników postępowania Wiktora M. i Krystyny M. pozostających w ustawowej wspólności małżeńskiej.

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy uchylił wpis dokonany przez referendarza sądowego i oddalił wniosek o dokonanie wpisu wymienionej hipoteki. Jako podstawę rozstrzygnięcia Sąd wskazał art. 6269 k.p.c., stwierdzając w uzasadnieniu, że dołączony do wniosku administracyjny tytuł wykonawczy o zobowiązaniu podatkowym nie stanowi wystarczającej podstawy wnioskowanego wpisu, ponieważ dotyczy on jedynie uczestnika postępowania, podczas gdy w księdze wieczystej ujawnione jest prawo własności na rzecz uczestnika i uczestniczki postępowania, będących w ustawowej wspólności majątkowej. Powołał się ponadto na obszerne orzecznictwo Sądu Najwyższego, zgodnie z którym podstawę wpisu hipoteki przymusowej zwykłej na nieruchomości stanowiącej przedmiot wspólności majątkowej małżeńskiej może stanowić jedynie tytuł wykonawczy wystawiony na obojga małżonków. Wynika to z roli szczególnego środka egzekucyjnego, jaką pełni hipoteka przymusowa, skoro zatem art. 27c ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1254 ze zm. dalej jako u.p.e.a.) wymaga do prowadzenia egzekucji z majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka, aby tytuł wykonawczy był wystawiony na oboje małżonków, to również wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej wymaga spełnienia tej przesłanki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00