Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 28 kwietnia 2010 r., sygn. III CZP 9/10

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Jacek Gudowski (przewodniczący)

SSN Grzegorz Misiurek

SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku Barbary S. przy uczestnictwie Anastazji O. i Lidii M. o dział spadku i podział majątku wspólnego, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 28 kwietnia 2010 r., zagadnienia prawnego przedstawionego  przez Sąd Okręgowy w L. postanowieniem z dnia 30 listopada 2009 r., sygn. akt II Ca 720/09,:

„Czy w świetle art. 373 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. dopuszczalna jest apelacja uczestnika kwestionującego zgłoszony w sprawie o dział spadku i podział majątku wspólnego wniosek innego uczestnika o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości będącej poprzednio własnością spadkodawcy, od postanowienia wstępnego wydanego w trybie art. 685 k.p.c., nie zawierającego jednak żadnego rozstrzygnięcia (pozytywnego, bądź negatywnego) w przedmiocie zasiedzenia?"

podjął uchwałę:

Od postanowienia wstępnego wydanego na podstawie art. 685 k.p.c., w którym nie rozstrzygnięto zgłoszonego w sprawie o dział spadku wniosku o zasiedzenie, uczestnikowi wnoszącemu o oddalenie tego wniosku przysługuje apelacja.

Uzasadnienie

Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne powstało w sprawie o dział spadku i podział majątku wspólnego, w której wnioskodawczyni domagała się ustalenia, że w skład spadku po jej mężu Józefie S. wchodzi między innymi opisana bliżej we wniosku nieruchomość oznaczona numerem geodezyjnym [...]/1, zabudowana domem mieszkalnym, natomiast uczestniczki postępowania wnosiły o wydanie przez Sąd postanowienia wstępnego stwierdzającego, że każda z nich nabyła przez zasiedzenie fizycznie wydzieloną, określoną część powyższej nieruchomości, stanowiącą odrębne działki oraz stwierdzenie, że działki te nie wchodzą w skład spadku.

Sąd Rejonowy w L. po przeprowadzeniu postępowania dowodowego oraz dokonaniu, przy udziale biegłego geodety, podziału przedmiotowej nieruchomości na trzy odrębne nieruchomości stanowiące działki oznaczone numerami geodezyjnymi nr [...]/2, nr [...]/3 i nr [...]/4, wydał w dniu 30 czerwca 2009 r. postanowienie wstępne, w którym ustalił, że w skład spadku po Józefie S. wchodzi nieruchomość oznaczona jako działka nr [...]/2, zabudowana domem mieszkalnym oraz udział w ˝ własności samochodu osobowego bliżej opisanego w postanowieniu i 52 akcje imienne „PZL-Świdnik”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00