Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 4 lutego 2008 r. sygn. III KK 351/07

1. Skoro (...) orzeczenie o przysposobieniu jest bez wątpienia rozstrzygnięciem konstytutywnym, to prawomocne rozstrzygnięcie o prawnym charakterze tego przysposobienia, jako całkowitego, jest dla sądu karnego wiążące i nie może zostać podważone w toku postępowania karnego.

2. Pogląd Sądu Okręgowego, w myśl którego zakaz obejmujący m.in. sądowe dochodzenie pochodzenia dziecka przysposobionego anonimowo, wynikający z art. 1241 k.r.o., ma zastosowanie wprost także w postępowaniu karnym, jest co najmniej kontrowersyjny.

Brzmienie przytoczonego przepisu wskazuje, że reguluje on kwestię niedopuszczalności podejmowania działań prawnych zmierzających do zmiany stanu cywilnego dziecka, ustalonego orzeczeniem o jego przysposobieniu, a więc do przywrócenia naturalnego stanu cywilnego, utraconego w związku z całkowitym, nieodwracalnym charakterem tego przysposobienia. Tymczasem, czynionych w procesie karnym o zgwałcenie, ustaleń co do pochodzenia dziecka, a więc co do tego, czy oskarżony jest naturalnym ojcem dziecka osoby pokrzywdzonej zgwałceniem (podobnie, jak i co do tego, czy osoba pokrzywdzona jest matką tego dziecka) niepodobna utożsamiać ustaleniami w zakresie praw stanu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00