Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 7 października 2008 r., sygn. III CZP 81/08

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marek Sychowicz (przewodniczący)

SSN Teresa Bielska-Sobkowicz

SSN Elżbieta Skowrońska-Bocian (sprawozdawca)

Protokolant Bożena Kowalska

w sprawie z powództwa A. K. Janusz P. sp.j. w W.

przeciwko Piotrowi Z.

o zapłatę,

po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym

w dniu 7 października 2008 r.,

zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w T.

postanowieniem z dnia 24 kwietnia 2008 r., sygn. akt VI Ga 32/08,:

"Czy w sprawie rozpoznanej z pominięciem przepisów o postępowaniu uproszczonym na podstawie art. 5057 zdanie 1 k.p.c. od apelacji pobiera się opłatę stałą, czy stosunkową ?"

podjął uchwałę:

W sprawie rozpoznanej z pominięciem, na podstawie art. 5057 zdanie 1 k.p.c., przepisów o postępowaniu uproszczonym, od apelacji pobiera się opłatę stosunkową (art. 18 ust. 2 w zw. z art. 13 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, Dz.U. Nr 167, poz. 1398 ze zm.).

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w T. postanowieniem z dnia 24 kwietnia 2008 r. przedstawił Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne dotyczące wysokości opłaty pobieranej od apelacji w sprawie, która została rozpoznana z pominięciem przepisów o postępowaniu uproszczonym.

W uzasadnieniu swojego postanowienia Sąd wskazał, że skoro sprawa rozpoznawana jest w postępowaniu zwykłym lub - jak w rozpoznawanej sprawie - w postępowaniu w sprawach gospodarczych, i w wyniku tak przeprowadzonego postępowania sąd wydaje wyrok, to opłata od apelacji powinna być opłatą stosunkową pobieraną na podstawie art. 18 ust. 2 w związku z art. 13 u.k.s.c. Od momentu wydania postanowienia o rozpoznaniu sprawy z pominięciem przepisów o postępowaniu uproszczonym zastosowanie znajdują przepisy właściwe dla postępowania zwykłego (gospodarczego), w tym także przepisy dotyczące kosztów W ocenie Sądu Okręgowego wydanie decyzji procesowej dotyczącej zmiany reguł postępowania na podstawie art. 505 k.p.c. daje gwarancję ochrony praw stron procesu w poszczególnych rodzajach postępowań procesowych i nie zachodzi ryzyko, że strona nie dostosuje się do formalnych zasad aktualnego postępowania także w zakresie kosztów sądowych. Sąd zwrócił również uwagę, że zmiana sposobu postępowania uzasadniona jest szczególną zawiłością sprawy lub koniecznością uzyskania wiadomości specjalnych. Tym samym uproszczenie procedury polegające także na ułatwieniu postępowania przez odpowiednio niskie opłaty sądowe, nie znajduje już uzasadnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00