Postanowienie SN z dnia 9 lutego 2007 r., sygn. I PZ 33/06
W razie oddalenia, odrzucenia lub zwrotu wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych strony reprezentowanej przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego w zakresie należnej opłaty w wysokości stałej lub stosunkowej, przewodniczący powinien wezwać pełnomocnika do opłacenia środka odwoławczego lub środka zaskarżenia w terminie tygodniowym pod rygorem jego odrzucenia.
Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza,
Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Józef Iwulski.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 lutego 2007 r. sprawy z powództwa Krystyny K. przeciwko Urzędowi Kontroli Skarbowej w K. Ośrodkowi Zamiejscowemu w B.-B. o przywrócenie do pracy i zapłatę, na skutek zażalenia powódki na postanowienie Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej z dnia 5 lipca 2006 r. [...]
uchylił zaskarżone postanowienie.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku Białej wyrokiem z 23 marca 2006 r. [...] oddalił apelację powódki Krystyny K. od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku Białej z 22 grudnia 2005 r. [...]. Pełnomocnik powódki otrzymał odpis powyższego wyroku z uzasadnieniem 21 kwietnia 2006 r., zaś 21 czerwca 2006 r. wniósł skargę kasacyjną. W skardze kasacyjnej, określając wartość przedmiotu zaskarżenia na kwotę 33.530 zł, zamieścił wniosek o zwolnienie powódki „od ponoszenia kosztów postępowania rozpoznania skargi kasacyjnej, gdyż powódka nie jest w stanie ponieść, bez uszczerbku dla swego utrzymania, żadnych kosztów związanych z tym postępowaniem”. Do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych nie zostało dołączone oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów.
Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku Białej postanowieniem z 5 lipca 2006 r. odrzucił wniosek w przedmiocie zwolnienia powódki od ponoszenia kosztów postępowania oraz odrzucił skargę kasacyjną. W uzasadnieniu postanowienia Sąd Okręgowy stwierdził, że skarga kasacyjna powódki została sporządzona przez profesjonalnego pełnomocnika, na którym, od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 167, poz. 1398 ze zm.) i stosownych zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, tj. od dnia 2 marca 2006 r., ciąży obowiązek opłacania - bez wezwania - środków zaskarżenia. Jak wynika z art. 35 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, w sprawach z zakresu prawa pracy od skargi kasacyjnej wniesionej przez pracownika pobiera się opłatę podstawową w wysokości 30 zł. Jest to minimalna opłata, którą z mocy tego przepisu uiszcza także pracownik, który korzysta z ustawowego zwolnienia od kosztów sądowych (art. 96 ust. 1 pkt 4 ustawy). Sąd nie ma zatem możliwości zwolnienia powódki od opłacenia skargi kasacyjnej.