Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 18 maja 2007 r., sygn. I BU 13/06

W przypadku przyjęcia za podstawę wymiaru emerytury podstawy wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy (art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) wysokość emerytury może być obliczona ponownie na podstawie art. 111 ust. 1 pkt 1 tej ustawy z takiej samej liczby lat kalendarzowych mieszczących się w okresie wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru pobieranej wcześniej renty.

 

Przewodniczący SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca), Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Romualda Spyt.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 maja 2007 r. sprawy z odwołania Jana P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w Ł. o wysokość świadczenia, na skutek skargi ubezpieczonego o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia - wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 7 marca 2006 r. [...]

o d d a l i ł skargę.

Uzasadnienie 

Wyrokiem z dnia 31 marca 2005 r. Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi oddalił odwołanie Jana P. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w Ł. z dnia 2 grudnia 2004 r., którą organ rentowy odmówił ponownego obliczenia wysokości emerytury od podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne z lat 1974-1983, gdyż wybrane przez wnioskodawcę 10 kolejnych lat kalendarzowych wykracza poza 20-lecie poprzedzające bezpośrednio rok kalendarzowy, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę bądź o ponowne jej ustalenie. Sąd Okręgowy odrzucił natomiast odwołanie w zakresie żądania przyznania świadczenia emerytalnego od dnia 1 września 2000 r. wskazując, że sprawa w tym zakresie została już prawomocnie osądzona (art. 199 § 1 pkt 2 k.p.c.).

Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia faktyczne. Wnioskodawca (ur. 27 sierpnia 1939 r.) od dnia 7 marca 1994 r. pobierał rentę przewidzianą dla inwalidów III grupy, a następnie rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Wniosek o rentę został złożony 2 lutego 1994 r. Do podstawy wymiaru tego świadczenia przyjęto wynagrodzenie, które stanowiło podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z 5 lat kalendarzowych (1980-1984), a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru ustalono na 131,84%. Wyrokiem Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi z dnia 13 grudnia 2000 r. [...] przyznano wnioskodawcy rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy od 1 września 2000 r. na stałe. W dniu 4 lutego 2004 r. wnioskodawca złożył wniosek o emeryturę z zaznaczeniem, aby jej wyliczenie nastąpiło na podstawie załączonych dokumentów „według korzyści”. Organ rentowy, dysponując danymi o wysokości zarobków wnioskodawcy za lata 1974-1994, wyliczył wskaźnik wysokości podstawy wymiaru z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszony został wniosek o emeryturę, tj. z lat 1984 1993, który wyniósł 84,27% oraz wskaźnik wysokości podstawy wymiaru z 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku, wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, który okazał się wyższy i wyniósł 109,08%. Ustalenie podstawy wymiaru świadczenia emerytalnego na nowo pozwoliło na obliczenie emerytury z kwotą bazową obowiązującą w dniu złożenia wniosku o emeryturę (1.862,62 zł) i - pomimo niższego wskaźnika wysokości podstawy wymiaru - było korzystniejsze (dało wyższą emeryturę), niż przyjęcie do podstawy wymiaru tego świadczenia podstawy wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej jedynie do części socjalnej emerytury. Wnioskodawca zaskarżył decyzję przyznającą mu świadczenie emerytalne, domagając się jego przyznania od dnia 1 września 2000 r. z uwagi na ukończenie 60 lat życia i uznanie go za osobę całkowicie trwale niezdolną do pracy oraz uwzględnienia w podstawie wymiaru emerytury zarobków z lat 1974-1983. Prawomocnym wyrokiem z dnia 6 października 2004 r. [...] Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi oddalił odwołanie w zakresie daty przyznania świadczenia, a wniosek w przedmiocie ponownego ustalenia jego wysokości przekazał do rozpoznania orga­nowi rentowemu. W wyniku rozpatrzenia tego wniosku organ rentowy wydał w dniu 2 grudnia 2004 r. decyzję, podlegającą rozpoznaniu w niniejszej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00