Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 26 września 2006 r., sygn. II PK 47/06

Po podjęciu uchwały o odwołaniu członka zarządu rada nadzorcza spółki z o.o. nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę, niezależnie od tego, czy dowiedział się o odwołaniu.

Przewodniczący SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec, Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca), Herbert Szurgacz.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2006 r. sprawy z powództwa Tadeusza M. przeciwko Fabryce Substancji Zapachowych „P.-A." Spółki z o.o. w W. o odszkodowanie, na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 21 października 2005 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu w Warszawie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasa­cyjnego.

Uzasadnienie

Powód Tadeusz M. po ostatecznym sprecyzowaniu powództwa wnosił o zasądzenie od pozwanej Fabryki Substancji Zapachowych „P.-A.” Spółki z o.o. kwoty 236.148,36 zł jako odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę oraz o sprostowanie świadectwa pracy. Pozwana wniosła o oddalenie po­wództwa.

Wyrokiem z dnia 27 stycznia 2005 r. [...] Sąd Rejonowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych dla Warszawy Pragi zasądził od pozwanej na rzecz powoda 56.510,22 zł i oddalił powództwo w pozostałej części. Sąd ustalił, że z dniem 28 czerwca 1991 r. powód został powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu, a w dniu 1 września 1991 r. został dyrektorem do spraw technicznych. Od 1 marca 1999 r. podstawą zatrudnienia powoda była umowa o pracę na czas nieokreślony. W dniu 20 kwietnia 2000 r. rada nadzorcza pozwanej Spółki na mocy uchwały odwołała po­woda z funkcji prezesa zarządu. Tego samego dnia przewodniczący rady wręczył powodowi wypowiedzenie umowy o pracę uzasadniając je odwołaniem z funkcji członka zarządu. Sąd uznał, że rozwiązanie umowy przez przewodniczącego Rady Nadzorczej nastąpiło niezgodnie z prawem, gdyż w chwili wręczenia wypowiedzenia powód nie był już członkiem zarządu, zatem umowę mógł z nim rozwiązać jedynie zarząd, chyba że wypowiedzenie nastąpiło równocześnie z odwołaniem z funkcji w zarządzie i wówczas organem właściwym byłaby rada nadzorcza lub zgromadzenie wspólników. Wobec niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę powo­dowi przysługuje odszkodowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00