Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 14 grudnia 2006 r., sygn. I PK 143/06

Publiczny zakład opieki zdrowotnej będący jednostką badawczo-rozwojową wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego nie posiada statusu samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, o którym mowa w art. 35b ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408 ze zm.; obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89).

Przewodniczący SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca),

Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Herbert Szurgacz.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 grudnia 2006 r. sprawy z powództwa Izabeli M., Jolanty M., Barbary M. przeciwko Instytutowi Medycyny Pracy [...] w Ł. o wynagrodzenie, na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi z dnia 16 stycznia 2006 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 lutego 2005 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi zasądził od Instytutu Medycyny Pracy [...] w Ł. na rzecz powódek Izabeli M., Jolanty M. i Barbary M. kwoty po 11.166,05 zł tytułem wyrównania ich wynagrodzeń za pracę (wraz z ustawowymi odsetkami). Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia faktyczne.

Powódki są zatrudnione u strony pozwanej na podstawie umów o pracę zawartych przed dniem 1 stycznia 2001 r. na stanowiskach pielęgniarek w szpitalu klinicznym. Od dnia 1 stycznia 2001 r. pracodawca nie podwyższył im wynagrodzenia.

Decyzją Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej nr R-MZ/0211/1998 z dnia 3 grudnia 1998 r., wydaną na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408 ze zm.) oraz § 10 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 13 stycznia 1992 r. w sprawie rejestru zakładów opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 9, poz. 37) wpisano Instytut Medycyny Pracy w Ł. jako publiczny zakład opieki zdrowotnej do rejestru zakładów opieki zdrowotnej prowadzonego przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, który jest dla pozwanego Instytutu organem założycielskim. W zakresie gospodarki finansowej wskazano, iż Instytut ten jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Strona pozwana została także wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego jako jednostka badawczo-rozwojowa. Nie została natomiast wpisana do rejestru zakładów opieki zdrowotnej prowadzonego przez sąd rejestrowy z uzasadnieniem, że nie można mieć podwójnej osobowości prawnej, raz z mocy ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych a drugi raz z mocy wpisu jako zakład opieki zdrowotnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00