Postanowienie SN z dnia 3 listopada 2005 r. sygn. III SW 84/05
Dla uznania karty do głosowania za urzędową w rozumieniu art. 60 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 46, poz. 499 ze zm.) jej treść musi zawierać wszystkie dane identyfikujące kandydata, do których należą jego imię i nazwisko oraz nazwa komitetu wyborczego. Karta do głosowania niezawierająca nazwy lub skrótu nazwy komitetu wyborczego (art. 200 Ordynacji wyborczej) nie jest kartą urzędową, a w konsekwencji głos oddany na takiej karcie należy uznać za oddany na nieważnej karcie do głosowania (art. 72 Ordynacji wyborczej).
Przewodniczący SSN Jerzy Kuźniar (sprawozdawca)
Sędziowie SN Krystyna Bednarczyk, Jerzy Kwaśniewski
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2005 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy z protestów wyborczych Włodzimierza N., Andrzeja K., Adama K., Mai K., Krzysztofa T. przeciwko ważności wyborów do Senatu RP
postanowił:
wydać opinię o zasadności zarzutów protestów i ocenił, że zarzucane naruszenie przepisów miało wpływ na wynik wyborów.
Uzasadnienie
Powołując się na art. 78 ust. 1 w związku z art. 78 ust. 3 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja Wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 46, poz. 499 ze zm.), Włodzimierz N. - pełnomocnik Komitetu wyborczego SdPL złożył protest przeciwko ważności wyboru senatorów w Okręgu Wyborczym nr 27, które odbyły się w dniu 25 września 2005 r, zarzucając naruszenie art. 72 Ordynacji poprzez dopuszczenie przez Obwodowe Komisje Wyborcze w wyborach do Senatu innych kart do głosowania niż urzędowo ustalone (nie odpowiadające zasadom określonym w art. 200 ustawy, wobec nie-zamieszczenia na kartach do głosowania nazwy lub skrótu nazwy komitetu wyborczego), co oznacza, że karty do głosowania były nieważne, art. 61 ust. 1, przez wszystkie Komisje Obwodowe w Okręgu Wyborczym nr 27, poprzez dopuszczenie do głosowania na senatorów bez sprawdzenia czy karty do głosowania są właściwe do przeprowadzenia wyborów, a tym samym dopuszczenia do sytuacji, że karty do głosowania w wyborach na senatorów, były dotknięte wadą nieważności, art. 64 ust. 1, przez wszystkie komisje obwodowe w Okręgu Wyborczym nr 27, poprzez niewydanie zarządzeń o przerwaniu głosowania, w formie uchwały i podanie jej do wiadomości publicznej oraz przekazanie jej Okręgowej Komisji Wyborczej, wójtom burmistrzom i prezydentowi miasta Częstochowy oraz przesłanie jej Państwowej Komisji Wyborczej za pośrednictwem Okręgowej Komisji Wyborczej wobec nie dostarczenia do głosowania właściwych kart wyborczych oraz art. 64 ust. 1 w związku z art. 92 ust. 1 ordynacji wyborczej, przez wszystkie Komisje Obwodowe, poprzez dopuszczenie do głosowania na nieważnych kartach do głosowania w wyborach do Senatu.