Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 19 lipca 2005 r. sygn. II PK 386/04

1. Nawiązanie stosunku pracy z zarządcą przedsiębiorstwa państwowego, pełniącym dotychczas tę funkcję na podstawie umowy zlecenia, w dniu wydania zarządzenia o prywatyzacji bezpośredniej tego przedsiębiorstwa, w sytuacji, gdy zawarty wcześniej między związkami zawodowymi prywatyzowanego przedsiębiorstwa i inwestorem (przejmującą spółką) pakiet socjalny wprowadzał gwarancje zatrudnienia dla pracowników pozostających w tym dniu w stosunku pracy, może zostać ocenione jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

2. O tym, czy pakiet socjalny zawarty przez związki zawodowe prywatyzowanego przedsiębiorstwa państwowego z inwestorem strategicznym jest źródłem prawa pracy (art. 9 § 1 k.p.), nie decyduje wola stron tego porozumienia.

Przewodniczący SSN Józef lwulski, Sędziowie

SN: Jerzy Kuźniar, Barbara Wagner (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2005 r. sprawy z powództwa Jana D. przeciwko Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej Spółce z o.o. w Z.G. o przywrócenie do pracy i zapłatę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze z dnia 14 września 2004 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Zielonej Górze do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze wyrokiem z dnia 14 września 2004 r. [...] oddalił apelację Jana D. od wyroku Sądu Rejonowego w Zielonej Górze z dnia 30kwietnia 2004 r. [...] oddalającego jego powództwo o przywrócenie do pracy (w Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej w Z.G.) i o zapłatę.

Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia faktyczne i ich prawna ocena. W dniu 3 grudnia 2002 r. wszczęto postępowanie prywatyzacyjne przedsiębiorstwa państwowego Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej (PPKS) w Z.G. Pełnomocnikiem do spraw prywatyzacji został Władysław W., który pełnił tę funkcję do końca lutego 2003 r. Jan D. był zatrudniony w Przedsiębiorstwie Państwowej Komunikacji Samochodowej w Z.G. - do 13 sierpnia 2002 r. jako zarządca przedsiębiorstwa na podstawie umowy zlecenia, zaś od 14 sierpnia 2002 r. w prywatyzowanym Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej w Z.G. na stanowisku pełnomocnika do spraw koordynacji administracji przedsiębiorstwa w wymiarze pełnego etatu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowę o pracę zawierał z nim Władysław W. Wynagrodzenie wypłacano powodowi ze środków prywatyzowanego przedsiębiorstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00