Wyrok SN z dnia 6 grudnia 2005 r., sygn. III PK 95/05
Wprowadzenie niekorzystnej dla pracowników zmiany porozumienia zbiorowego będącego źródłem prawa pracy (art. 9 k.p.) wymaga dokonania wypowiedzeń zmieniających (art. 42 w związku z art. 24113 § 2 k.p.).
Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski, Sędziowie SN: Roman Kuczyński (sprawozdawca), Zbigniew Myszka.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 6 grudnia 2005 r. sprawy z powództwa Barbary G. przeciwko Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej „C.Ł." Spółce z o.o. w W.D. o zapłatę, na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecz-nych w Rzeszowie z dnia 10 maja 2005 r. [...]
1. oddalił skargę kasacyjną,
2. zasądził od pozwanej na rzecz powódki kwotę 900 zł (dziewięćset) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
W dniu 3 stycznia 2001 r. doszło do zawarcia pomiędzy organizacjami związ-kowymi a inwestorem C.P. Spółką z o.o. Pakietu Gwarancji Pracowniczej, w którym Inwestor gwarantował przejętym pracownikom 36 miesięczny okres zatrudnienia pod rygorem zapłaty odszkodowań pracownikom oraz kar umownych Skarbowi Państwa. Jednocześnie strony podjęły zobowiązanie, że przepisy Pakietu staną się częścią ZUZP. Ponadto 12 czerwca 2001 r. została zawarta umowa spółki pomiędzy Skarbem Państwa a C.P. sp. z o.o., na mocy której nowo zawiązana spółka gwaranto-wała wszystkim przejmowanym w trybie art. 231 k.p. pracownikom zatrudnienie przez okres 36 miesięcy liczony od dnia wniesienia Przedsiębiorstwa do Spółki oraz stano-wiła, że Pakiet zawarty 3 stycznia 2001 r. stanowi integralną część umowy spółki jako jej załącznik. W dniu 14 listopada 2001 r. aneksem ograniczono postanowienia Pakietu odnośnie gwarancji zatrudnienia w stosunku do pracowników (w tym także powódki), z którymi rozwiązano umowę w drodze porozumienia stron z przyczyn leżących po stronie pracodawcy i którzy uzyskali świadczenia przedemerytalne.