Wyrok SN z dnia 2 grudnia 2005 r. sygn. II CK 255/05
Artykuł 10 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (jedn. tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 19 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 240, poz. 2058) ma zastosowanie także do osób, którym przysługuje roszczenie przewidziane w art. 15 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jeżeli rozpoznanie sprawy następuje po zmianie art. 10 ust. 4 ustawy.
Sędzia SN Gerard Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca)
Sędzia SN Bronisław Czech
Sędzia SN Kazimierz Zawada
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Leokadii M. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej im. W.J. w Ł. o przyjęcie w poczet członków i zobowiązanie do zawarcia umowy, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 2 grudnia 2005 r. kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 14 stycznia 2005 r.
oddalił kasację
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 14 stycznia 2005 r. zmienił wyrok Sądu Okręgowego i nakazał pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej im. W.J. w Ł. przyjęcie powódki w poczet członków spółdzielni oraz zobowiązał pozwaną do zawarcia z powódką umowy o lokatorskie prawo lokalu nr 17, położonego w Ł. przy ul. K. nr 5. Ustalono, że mąż powódki był członkiem pozwanej Spółdzielni i przysługiwało mu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu nr 17, przy czym prawo to nie wchodziło do majątku wspólnego. Mąż powódki zmarł w dniu 21 stycznia 2000 r., a powódka, która do chwili śmierci męża zamieszkiwała wspólnie z nim w lokalu spółdzielczym, upoważniła córkę Beatę B. do podjęcia działań w celu przyjęcia powódki w poczet członków Spółdzielni i ustanowienia na jej rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Stosowne pełnomocnictwo wraz z aktem zgonu męża powódki zostało złożone w pozwanej Spółdzielni w dniu 10 lutego 2000 r. W późniejszym czasie córka powódki dostarczyła do Spółdzielni postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po mężu powódki oraz żądaną przez Spółdzielnię wycenę lokalu według cen wolnorynkowych. Pracownicy pozwanej Spółdzielni odmawiali córce powódki przyjęcia wniosku powódki o przyjęcie w poczet członków i ustanowienie spółdzielczego prawa lokatorskiego do lokalu, uzależniając to od zakończenia postępowania spadkowego, a następnie od uzupełnienia przez powódkę wkładu mieszkaniowego według cen wolnorynkowych. Formalnie wniosek powódki o przyjęcie jej w poczet członków i ustanowienie spółdzielczego prawa lokatorskiego przyjęto dopiero w dniu 23 kwietnia 2002 r.