Uchwała SN z dnia 23 czerwca 2005 r. sygn. III CZP 35/05
Sędzia SN Gerard Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca)
Sędzia SN Irena Gromska-Szuster
Sędzia SN Maria Grzelka
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Spółdzielni Mieszkaniowej „G.” w D. przeciwko Annie I., Jarosławowi I., Przemysławowi I. i Alicji I. przy uczestnictwie interwenienta ubocznego Gminy D. o eksmisję, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 23 czerwca 2005 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w Szczecinie postanowieniem z dnia 28 grudnia 2004 r:
„Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 marca 2004 r. sygn. akt K 32/03 wykluczony członek spółdzielni ma w sprawie o eksmisję skuteczne względem spółdzielni prawo do lokalu?”
podjął uchwałę:
W sprawie z powództwa spółdzielni mieszkaniowej o eksmisję pozwany -wykluczony członek spółdzielni może skutecznie powołać się na przysługujące mu wobec tej spółdzielni spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu także wówczas, gdy wykluczenie nastąpiło przed wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 marca 2004 r., K 32/03 (Dz.U. Nr 63, poz. 591).
Uzasadnienie
Spółdzielnia Mieszkaniowa „G.” w D. żądała nakazania pozwanym Annie i Jarosławowi I. opróżnienia i wydania powodowej Spółdzielni lokalu mieszkalnego nr 2, położonego w D. przy ul. W. nr 58. Żądanie uzasadniała tym, że pozwana Anna I. wraz z rodziną zajmuje przedmiotowy lokal bez tytułu prawnego. Rada nadzorcza powodowej Spółdzielni wykluczyła Annę I. z członkostwa w Spółdzielni z tej przyczyny, że nie wniosła należnych opłat za korzystanie z lokalu. Pozwana odwołała się do zebrania przedstawicieli członków, jednak jej odwołania nie uwzględniono. Uchwały tego organu pozwana nie zaskarżyła do Sądu i w konsekwencji pozwana utraciła członkostwo w powodowej Spółdzielni, a tym samym wygasł jej tytuł prawny w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Pozwana wraz z rodziną nadal zajmowała przedmiotowy lokal, nie wnosząc należności związanych z korzystaniem z niego.