Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 13 stycznia 2005 r. sygn. IV CK 426/04

Przepis art. 76 ust. 4 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (jedn. tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.) ma zastosowanie do hipoteki zabezpieczającej kredyt udzielony na budowę domów mieszkalnych, jeżeli podział nieruchomości obciążonej, polegający na przeniesieniu własności części nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym, nastąpił po wejściu w życie ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy - Prawo o notariacie (Dz.U. Nr 63, poz. 635).

Sędzia SN Jan Górowski (przewodniczący)

Sędzia SN Maria Grzelka (sprawozdawca)

Sędzia SN Tadeusz Żyznowski

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Bożeny i Ryszarda małżonków K. przy uczestnictwie syndyka masy upadłości „C.B.”, S.A. w S. i Banku Inicjatyw Społeczno Ekonomicznych SA w W. o wpis, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 13 stycznia 2005 r, na skutek kasacji wnioskodawców od postanowienia Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 21 listopada 2003 r.

uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wnioskodawcy domagali się odłączenia z księgi wieczystej nr (...)31, prowadzonej dla nieruchomości gruntowej w G. przy ul. A.G., lokalu nr 5 stanowiącego przedmiot odrębnej własności i założenia dla nieruchomości lokalowej nowej księgi wieczystej. Jednocześnie wnosili o nieprzenoszenie do nowej księgi hipoteki w kwocie 780 000 euro wraz z odsetkami, obciążającej dotychczasową nieruchomość na rzecz wierzyciela - Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych SA w W. Powołali się na umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu nr 5 oraz pismo Banku z dnia 9 maja 2002 r. o wyrażeniu zgody na odłączenie m.in. lokalu nr 5 bez obciążania go hipoteką. W dniu 26 lutego 2003 r. Sąd Rejonowy w Gdańsku odłączył lokal nr 5 z księgi wieczystej nr (...)31 i założył dla nowoutworzonej nieruchomości lokalowej księgę wieczystą nr (...)61 oraz dokonał w tej księdze wpisu prawa własności na rzecz wnioskodawców. Ponadto przeniósł do nowej księgi hipotekę w wysokości 780 000 euro jako hipotekę łączną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00