Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 14 października 2004 r. sygn. I PK 519/03

Jednostka stosująca projekt racjonalizatorski nie była obowiązana obliczać wysokości wynagrodzenia z uwzględnieniem efektów poprawy jakości wyrobu powstających u jego użytkowników.

Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Zbigniew Myszka

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 października 2004 r. sprawy z powództwa Edwarda G. przeciwko Fabryce Kotłów „R.” SA w R. o zapłatę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 5 czerwca 2003 r. [...]

1. oddali ł kasację;

2. odstąpił od obciążania powoda kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Gliwicach - Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku wyrokiem z 21 listopada 2002 r. [...] zasądził od pozwanej Fabryki Kotłów „R.” SA w R. na rzecz powoda Edwarda G. kwotę 4.429.755 złotych z ustawowymi odsetkami od 1 stycznia 2002 r. tytułem wynagrodzenia za stosowanie projektu racjonalizatorskiego i oddalił powództwo w pozostałej części (powód wnosił o zasądzenie na jego rzecz kwoty 8.880.150 złotych).

Sąd Okręgowy ustalił, że 17 stycznia 1986 r. powód oraz Andrzej Ł. zgłosili stronie pozwanej pracowniczy projekt wynalazczy pod tytułem „Nowa konstrukcja i technologia produkcji perforowanych blach grzejnych”, który pozwana oznaczyła numerem 3/86. W 1988 r. pozwana zgłosiła w Urzędzie Patentowym wniosek o udzielenie patentu na wynalazek „Element grzejny regeneracyjnego wymiennika ciepła i urządzenie do jego wytwarzania”. W trakcie postępowania pozwana przekształciła wniosek na zgłoszenie dotyczące elementu grzejnego regeneracyjnego wymiennika ciepła i zgłoszenie dotyczące urządzenia do wytwarzania elementów grzejnych regeneracyjnego wymiennika ciepła. Pozwana uzyskała patent [...] tylko na wynalazek dotyczący urządzenia do wytwarzania elementów grzejnych; Urząd Patentowy odmówił udzielenia patentu na rozwiązanie dotyczące elementów grzejnych regeneracyjnego wymiennika ciepła. Rozwiązanie to, polegające na wytwarzaniu tzw. blach perforowanych, nosiło jedynie cechy projektu racjonalizatorskiego. Przed zgłoszeniem projektu nr 3/86 pozwana produkowała blachy o innym kształcie profilu grzewczego, ponadto rozwiązanie objęte tym projektem wprowadzało zmienną podziałkę fali dystansowej. Pozwana przyjęła to rozwiązanie do stosowania i wyprodukowała ponad 12 tysięcy ton elementów grzejnych. Projekt racjonalizatorski współautorstwa powoda, w którym powód miał 85% udziału, sprowadzał się do modernizacji wyrobu, powodującej polepszenie parametrów techniczno-eksploatacyjnych. Poprawa jakości elementów grzejnych umożliwiła powstanie efektów użytkowych, o jakich mowa w § 23,„Zasad obliczania efektów stanowiących podstawę do ustalania wysokości wynagrodzenia za pracownicze projekty wynalazcze”, stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra - Kierownika Urzędu Postępu Naukowo - Technicznego i Wdrożeń z dnia 31 stycznia 1986 r. (M.P. Nr 12, poz. 87). Wynagrodzenie należne powodowi, wyliczone w oparciu o przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 lutego 1990 r. o projektach wynalazczych (Dz.U. Nr 9, poz. 51), wynosiło za pierwszy rok stosowania projektu (od maja 1986 r. do maja 1987 r.) kwotę 20.481.800 (starych) złotych, a za drugi rok stosowania (od maja 1987 r. do maja 1988 r.) kwotę 83.609.040 (starych) złotych. Tak wyliczone wynagrodzenie Sąd Okręgowy zwaloryzował wskaźnikiem wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w okresie od lipca 1987 r. do lipca 2001 r. Po dokonanej waloryzacji Sąd ustalił, że wynagrodzenie przypadające powodowi zgodnie z jego udziałem powinno wynosić 4.429.755 (nowych) złotych, przy przyjęciu, że powód uzyska od pozwanej odsetki ustawowe od tej kwoty zasądzone od 1 stycznia 2002 r. Dokonując waloryzacji wynagrodzenia należnego powodowi Sąd nie uwzględnił kwot nadpłaconych powodowi z tytułu wynagrodzenia za tę część projektu, która uzyskała patent, gdyż pozwana nie podniosła zarzutu potrącenia ani nie przedstawiła dowodów uzasadniających tego rodzaju zarzut.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00