Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 24 września 2004 r. sygn. II PK 25/04

Nabycie prawa do akcji na zasadach preferencyjnych albo ekspektatywy tego prawa według kryteriów przewidzianych w art. 24 ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. Nr 51, poz. 298 ze zm.) jest warunkiem ich przekształcenia w prawo do nieodpłatnego nabycia akcji na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zm.).

Przewodniczący SSN Maria Tyszel

Sędziowie SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca), Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2004 r. sprawy z wniosku Bogumiły P. przeciwko 1). KGHM Polska Miedź SA Oddziałowi Huta Miedzi „G.” w G., 2). Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Ministra Skarbu Państwa o odszkodowanie, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy z dnia 25 września 2003 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Głogowie wyrokiem z dnia 5 czerwca 2003 r. oddalił powództwo Bogumiły P. przeciwko KGHM Polska Miedź SA - Oddziałowi Huta Miedzi „G.” w G. i Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Ministra Skarbu Państwa o odszkodowanie za nieprzyznanie akcji pracowniczych po zmarłym mężu Andrzeju P.

Sąd Rejonowy ustalił, że Andrzej P. był zatrudniony w Hucie Miedzi „G.” w G. od 7 września 1971 r. do 31 sierpnia 1991 r. Jego stosunek pracy wygasł wskutek śmierci. Przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego, jakim był przez wiele lat Kombinat Górniczo-Hutnicy Miedzi w L, w spółkę prawa handlowego nastąpiło w dniu 12 września 1991 r. Andrzej P. nie złożył oświadczenia na piśmie o zamiarze nabycia akcji spółki. Oświadczenia takiego nie złożyła również jego żona - powódka w sprawie. Na tej podstawie Sąd Rejonowy uznał, że uprawnienie do nieodpłatnego nabycia akcji pracowniczych (ani ekspektatywa nabycia takiego prawa) nie weszło w skład masy spadkowej po Andrzeju P. i tym samym nie mogło być przedmiotem dziedziczenia (art. 922 k.c). W sytuacji faktycznej takiej, jak występująca w sprawie, nie przewiduje nabycia prawa do akcji ani ustawa z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. Nr 51, poz. 298 ze zm.), ani ustawa z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. Nr 118, poz. 561 zezm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00