Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 14 października 2004 r. sygn. I PK 595/03

Dyrektorowi przedsiębiorstwa państwowego odwołanemu z tego stanowiska, które objął po raz pierwszy po przejściu na emeryturę z innego stanowiska pracy, przysługuje odprawa pieniężna określona w art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (jednolity tekst: Dz.U. z 1991 r. Nr 18, poz. 80 ze zm.).

Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 października 2004 r. sprawy z powództwa Antoniego W. przeciwko Państwowemu Przedsiębiorstwu Nasiennemu „C.N.” w S. o zapłatę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Koszalinie z dnia 23 czerwca 2003 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Koszalinie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Koszalinie wyrokiem z dnia 23 czerwca 2003 r. oddalił apelację powoda Antoniego W. od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Szczecinku z dnia 8 kwietnia 2003 r., oddalającego powództwo o zasądzenie kwoty 12.411,21 zł, wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 2 listopada 2002 r., tytułem odprawy pieniężnej w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia przewidzianej w art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 112, poz. 481 ze zm., powoływanej dalej jako ustawa o p.p. lub ustawa). W sprawie tej ustalono, że powód do dnia 12 listopada 1996 r. był zatrudniony w „C.N.” w S. na stanowisku głównego specjalisty w dziale handlowym. W tym dniu jego stosunek pracy został rozwiązany za porozumieniem stron z przyczyn dotyczących pracodawcy, a powód nabył prawo do wcześniejszej emerytury. W związku z przejściem na emeryturę powodowi wypłacono odprawę emerytalną w kwocie 4.550,70 zł, która była świadczeniem korzystniejszym od odprawy pieniężnej przysługującej pracownikom zwalnianym z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00