Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z części nieruchomości gruntowej

Wyrok SN z dnia 23 listopada 2004 r. sygn. I CK 274/04

Pobieranie przez gminę prowadzącą targowisko świadczeń publicznoprawnych - przewidzianych w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (jedn. tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84) - od osób dokonujących sprzedaży na tym targowisku, nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu przez gminę jako właściciela wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z części nieruchomości gruntowej, na której zlokalizowano targowisko.

Sędzia SN Gerard Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca)

Sędzia SN Teresa Bielska-Sobkowicz

Sędzia SN Irena Gromska-Szuster

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Miasta Stołecznego W. przeciwko Stanisławowi S. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 23 listopada 2004 r. kasacji pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2003 r.

oddalił kasację i zasądził od pozwanego na rzecz strony powodowej kwotę 2700 zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z dnia 19 grudnia 2002 r. oddalił powództwo Miasta Stołecznego W. o zasądzenie od pozwanego Stanisława S. kwoty 52 092,78 zł, ustalając, że w okresie od 1991 r. do połowy października 1999 r. na targowisku Plac D. w W. pozwany prowadził handel w obiektach oznaczonych J-2 i J-4, a po dniu 15 października 1999 r. obiekty te znalazły się poza granicami targowiska. Pozwany we wskazanym okresie płacił wymagane przez stronę powodową należności, czyli opłatę targową opłatę eksploatacyjną z tytułu zużytej wody i prądu oraz koszty ochrony środowiska. Strona powodowa wystawiła na te należności rachunki i faktury. W1999 r. pozwany wspólnie z innymi osobami prowadzącymi handel na targowisku wystąpił do powódki z wnioskiem o ustalenie zobowiązania podatkowego za okres poprzednich 5 lat odnośnie podatku od nieruchomości, a po uzyskaniu decyzji wystąpił o zwrot uiszczonej opłaty targowej za okres objęty podatkiem od nieruchomości. Jako podstawę prawną wskazał art. 16 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (jedn. tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84), który zwalnia z opłaty targowej m.in. osoby, które są płatnikami podatku od nieruchomości w związku z nieruchomościami lub obiektami budowlanymi niezwiązanymi trwale z gruntem, położonymi na terenie targowiska. W następstwie tego strona powodowa wystąpiła wobec pozwanego i innych osób z żądaniem zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z terenu targowiska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00