Postanowienie SN z dnia 5 maja 2003 r. sygn. III SW 6/03
O tym, czy partia polityczna ubiegająca się o zaświadczenie o przysługiwaniu uprawnienia do udziału w kampanii referendalnej wchodziła w skład koalicji wyborczej w ostatnich przed referendum wyborach do Sejmu (art. 48 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym, Dz.U. Nr 57, poz. 507 ze zm.), decyduje spełnienie przesłanek przewidzianych w art. 98 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 46, poz. 499 ze zm.).
Przewodniczący SSN Jerzy Kuźniar
Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Jerzy Kwaśniewski
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 maja 2003 r. sprawy ze skargi Unii Polityki Realnej na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 28 kwietnia 2003 r. odmawiającą wydania zaświadczenia o przysługiwaniu uprawnienia do udziału w kampanii referendalnej w programach radiowych i telewizyjnych.
oddalił skargę.
Uzasadnienie
Państwowa Komisja Wyborcza uchwałą z dnia 28 kwietnia 2003 r. wydaną na podstawie art. 48 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz ust. 4 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz. U. Nr 57, poz. 507), po rozpatrzeniu zawiadomienia o zamiarze skorzystania z uprawnienia do udziału w kampanii referendalnej w programach radiowych i telewizyjnych nadawców publicznych złożonego przez partię polityczną Unia Polityki Realnej z siedzibą w Warszawie, odmówiła wydania tej partii zaświadczenia o przysługiwaniu jej uprawnienia do udziału w kampanii referendalnej w programach radiowych i telewizyjnych nadawców publicznych, prowadzonej w związku z ogólnokrajowym referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, zarządzonym przez Sejm RP na dzień 8 czerwca 2003 r.