Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 8 stycznia 2003 r. sygn. III RN 240/01

Forma przestrzenna będąca odzwierciedleniem towaru i uwarunkowana wyłącznie właściwościami funkcjonalnymi nie ma pierwotnej zdolności odróżniającej, a także nie może nabyć wtórnej zdolności odróżniającej, wymaganych dla rejestracji znaku towarowego.

Przewodniczący SSN Andrzej Wróbel

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Jerzy Kwaśniewski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 stycznia 2003 r. sprawy ze skargi Spółki „Kirkbi" A/S Billund, Dania od decyzji Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego [...], na skutek rewizji nadzwyczajnej Prezesa Urzędu Patentowego RP od decyzji Komisji Odwoławczej przy Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie z dnia 12 marca 2001 r. [...]

oddalił rewizję nadzwyczajną.

Uzasadnienie

Urząd Patentowy RP decyzją z dnia 4 lutego 1998 r. zarejestrował pod numerem [...] na rzecz zgłaszającej - Spółki Kirkbi A/S z siedzibą w Billund, Dania, znak towarowy przestrzenny do oznaczania programów do gier komputerowych, zabawek, gier i przedmiotów do zabawy, w klasie towarów 9 i 28. Znak został zgłoszony jako czarno-biały (a właściwie monochromatyczny, tj. bez zastrzegania jakiegokolwiek koloru) i opisany jako: „Znak przestrzenny w postaci trójwymiarowej formy prostokątnego pryzmatycznego elementu budowlanego - zabawki, na którego płaskiej powierzchni umieszczony jest prostokątny szereg cylindrycznych występów -wg załączonych odbitek". Wobec wniosku o zarejestrowanie tego znaku towarowego sprzeciw zgłosiła C. Spółka z o.o. z siedzibą w W., Polska, twierdząc że zgłoszona forma przestrzenna przedstawia klocek, a więc jednoznacznie wskazuje na rodzaj towarów, do których oznaczania jest przeznaczona, co oznacza, że oznaczenie to nie spełnia ustawowych warunków wymaganych do rejestracji znaku towarowego i zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o znakach towarowych nie może być zarejestrowane.

Decyzją z 15 września 1998 r. [...] wydaną w postępowaniu spornym Urząd Patentowy RP, na wniosek C. Spółki z o.o. w W. unieważnił, na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 4 i 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz.U. Nr 5, poz. 17 ze zm., powoływanej w dalszym ciągu jako u.z.t.), prawo z rejestracji znaku towarowego przestrzennego [...] „częściowo w zakresie klocków".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00