Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 16 stycznia 2003 r. sygn. I CKN 1200/00

Jeżeli do zorganizowanej przez producenta sieci dystrybucyjnej jego wyrobów należą podmioty zachowujące odrębność prawną i samodzielność gospodarczą, to narzucanie im przez producenta cen, po jakich mają sprzedawać jego wyroby, i zakazywanie odprzedaży tych produktów firmom konkurencyjnym, stanowi praktykę monopolistyczną w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym (jedn. tekst: Dz.U. z 1998 r. Nr 49, poz. 318 ze zm.).

Sędzia SN Mirosława Wysocka (przewodniczący)

Sędzia SN Antoni Górski (sprawozdawca)

Sędzia SN Kazimierz Zawada

Sąd Najwyższy w sprawie z odwołania J. Zakładów Optycznych, spółki z o.o. w J.G. przeciwko Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy udziale zainteresowanego "V.S.", spółki z o.o. w W. o przeciwdziałanie praktykom monopolistycznym, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 9 stycznia 2003 r. na rozprawie kasacji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i strony powodowej od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Antymonopolowego z dnia 31 maja 2000 r.

uchylił zaskarżony wyrok w części zmieniającej decyzję Prezesa Urzędu z dnia 10 listopada 1998 r. oraz orzekającej o kosztach procesu i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Warszawie - Sądowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ponownego rozpoznania; oddalił w całości kasację powoda i pozostawił Sądowi Okręgowemu rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

W decyzji z dnia 10 listopada 1998 r, wydanej na wniosek "V.S.", spółki z o.o., Dyrektor Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów we Wrocławiu stwierdził stosowanie przez powodowe J. Zakłady Optyczne praktyk monopolistycznych, polegających na nadużywaniu pozycji dominującej na rynku sprzedaży soczewek mineralnych przez odmowę udzielenia spółce "V.S." rabatów za wielkość obrotów i odbiór własnym transportem towaru, z których to uprzywilejowań korzystają inni kontrahenci spółki, przez zakazanie współpracującym z powodowymi Zakładami hurtownikom dalszej odprzedaży firmom konkurencyjnym nabywanych od powoda wyrobów oraz przez zakazanie hurtownikom dokonywania zakupu i sprzedaży wyrobów firm konkurencyjnych, przez narzucanie hurtownikom sztywnych cen odprzedaży dystrybuowanych produktów powoda w wysokości cen zbytu oraz przez podział rynku według kryteriów terytorialnych. Jednocześnie w decyzji tej nałożono na powodowe Zakłady karę za stosowanie stwierdzonych praktyk monopolistycznych w wysokości 100 000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00