Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 2 lipca 2002 r. sygn. I PZ 47/02

1. W wypadkach objętych zdaniem drugim art. 405 k.p.c. do wznowienia postępowania (a wcześniej także do oceny - na podstawie art. 410 k.p.c. - kwestii dopuszczalności wznowienia w związku ze spełnieniem wymagań wynikających z art. 407 i 409 k.p.c.) właściwy jest sąd pierwszej instancji, gdy wniesione od jego orzeczenia środki odwoławcze (apelacja i kasacja) zostały oddalone.

2. Od postanowienia sądu drugiej instancji oddalającego albo odrzucającego zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji odrzucające na podstawie art. 410 albo art. 411 k.p.c. skargę o wznowienie postępowania nie przysługuje ani kasacja, ani zażalenie do Sądu Najwyższego.

Przewodniczący SSN Józef Iwulski

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Jadwiga Skibińska-Adamowicz.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 lipca 2002 r. sprawy z powództwa Grzegorza O. przeciwko Przedsiębiorstwu Usług Handlowych, Technicznych i Produkcyjnych „T.” Spółce z o.o. w K. o wznowienie postępowania w sprawie o odszkodowanie, na skutek zażalenia strony pozwanej na postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 11 grudnia 2001 r. [..]

oddalił zażalenie.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy w Kielcach wyrokiem z 25 lipca 2001 r. [...] oddalił skargę Przedsiębiorstwa Usług Handlowych, Technicznych i Produkcyjnych „T.” Spółki z o.o. w K. o wznowienie postępowania w sprawie z powództwa Grzegorza O. przeciwko tej Spółce jako pozwanej o odszkodowanie, wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i sprostowanie świadectwa pracy, zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z 28 marca 2001 r. [...].

W sprawie, której dotyczyła skarga o wznowienie postępowania, powód dochodził od strony pozwanej wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, odszkodowania za niewydanie w terminie świadectwa pracy i sprostowania świadectwa pracy. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Kielcach wyrokiem z 6 grudnia 2000 r. [...] zasądził od strony pozwanej na rzecz powoda kwotę 3.036 DM (marek niemieckich) wraz z ustawowymi odsetkami oraz nakazał stronie pozwanej sprostować świadectwo pracy, oddalając powództwo w pozostałej części. Apelację od tego wyroku wniosła jedynie pozwana Spółka, oznaczając wartość przedmiotu zaskarżenia apelacją na kwotę 3.036 DM. Wniosła o zmianę zaskarżonego wyroku przez oddalenie w całości powództwa o wynagrodzenie w zasądzonej kwocie 3.036 DM, ewentualnie o zasądzenie w miejsce kwoty 3.036 DM kwoty 1.539,60 zł z ustawowymi odsetkami od 17 stycznia 2000 r. i oddalenie powództwa w pozostałym zakresie, a ponadto o uchylenie wyroku w części dotyczącej nakazania pozwanemu pracodawcy sprostowania świadectwa pracy w zakresie informacji o urlopach bezpłatnych powoda. Wyrokiem z 28 marca 2001 r. Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach oddalił apelację strony pozwanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00