Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 18 lipca 2002 r. sygn. III DS 10/02

Sędzia SN Józef Skwierawski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 lipca 2002 r. sprawy Krzysztofa Ś. na skutek zażalenia prokuratora Krzysztofa Ś. na zarządzenie Odwoławczego Sądu Dyscyplinarnego dla Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym z dnia 20 marca 2002 r. [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia kasacji

postanowił:

utrzymać w mocy zaskarżone zarządzenie.

Uzasadnienie

Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym orzeczeniem z dnia 26 września 2001 r. odmówił wydania zezwolenia na pociągnięcie prokuratora Krzysztofa Ś. do odpowiedzialności karnej za przestępstwo określone w art. 27a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz.U. Nr 21, poz. 91 ze zm.).

W wyniku rozpoznania odwołania rzecznika dyscyplinarnego, Odwoławczy Sąd Dyscyplinarny dla Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym orzeczeniem z dnia 20 grudnia 2001 r. [...] zmienił zaskarżone orzeczenie i zezwolił na pociągnięcie prokuratora do odpowiedzialności karnej.

W dniu 11 stycznia 2002 r. wpłynęła złożona przez prokuratora Krzysztofa Ś. kasacja od orzeczenia Odwoławczego Sądu Dyscyplinarnego, a Przewodniczący tego Sądu - zarządzeniem z dnia 20 marca 2002 r. - „odmówił przyjęcia złożonego (...) środka odwoławczego, jako niedopuszczalnego z mocy ustawy". Zarządzenie wydane zostało na podstawie art. 530 § 2 KPK i art. 429 § 1 KPK w związku z art. 89 ust. 1 i 2 ustawy o prokuraturze z dnia 20 czerwca 1985 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 19, poz. 70 ze zm.). W uzasadnieniu tego zarządzenia stwierdzono, że jakkolwiek art. 83 tej ustawy „nie precyzuje, w związku z jakimi orzeczeniami kasacja może być wniesiona, a jedynie stwierdza, że może być ona skierowana z powodu rażącego naruszenia prawa, to usytuowanie tej instytucji w części regulującej odpowiedzialność dyscyplinarną przemawia za tym, iż chodzi jedynie o orzeczenia kończące postępowania dyscyplinarne". Podkreślono również, że zapadłe orzeczenie nie jest orzeczeniem wydanym w postępowaniu dyscyplinarnym, „gdyż art. 54 ustawy o prokuraturze (...) nie mieści się w części normującej postępowanie dyscyplinarne".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00