Postanowienie SN z dnia 30 października 2001 r. sygn. III SW 79/01
1. Dopiskiem w rozumieniu art. 161 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 46, poz. 499 ze zm.) nie wpływającym na ważność głosu jest dopisanie przez wyborcę „dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych dopisków” na karcie do głosowania poza kratką z lewej strony obok nazwiska kandydata na posła.
2. Umieszczenie na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata na posła jakiegokolwiek innego znaku niż "X” (symbolu, zapisku, rysunku, zakreślenia, przekreślenia, zaznaczenia, itp.) powoduje nieważność oddanego na niej głosu.
Przewodniczący SSN: Teresa Romer
Sędziowie SN: Barbara Wagner (sprawozdawca), Andrzej Wasilewski
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 30 października 2001 r. sprawy z protestu Leszka S. przeciwko ważności wyborów do Sejmu RP i do Senatu RP.
postanowił:
uznać protest za bezzasadny.
Uzasadnienie
Leszek S. wniósł protest przeciwko ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, podnosząc zarzut naruszenia przez Państwową Komisję Wyborczą przepisów ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 46, poz. 499 ze zm.) poprzez wprowadzenie uchwałą z dnia 17 września 2001 r. zmiany do wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 22 sierpnia 2001 r. w części IV, lit. B, pkt 1, polegającej na skreśleniu zdania: „Do znaków poczynionych w ramach tej samej listy stosuje się przepis art. 160 ust. 5 Ordynacji wyborczej” i wpisaniu w to miejsce zdania: „Postawienie takich samych znaków w ramach tej samej listy powoduje także nieważność głosu”.