Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie składu 7 sędziów SN z dnia 14 sierpnia 2001 r. sygn. III SW 17/01

Prawomocność postanowienia o wpisie do ewidencji partii politycznych (art. 12 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych, Dz.U. Nr 98, poz. 604 ze zm.) nie stanowi koniecznej przesłanki złożenia przez organ partii politycznej zawiadomienia o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów lub senatorów oraz o powołaniu pełnomocnika wyborczego i pełnomocnika finansowego komitetu wyborczego (art. 96 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Dz.U. Nr 46, poz. 499 ze zm.).

Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Józef lwulski, Andrzej Kijowski, Zbigniew Myszka, Jadwiga Skibińska-Adamowicz, Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, w sprawie ze skargi pełnomocnika Komitetu Wyborczego Alternatywa Ruch Społeczny na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 8 sierpnia 2001 r. w przedmiocie odmowy przyjęcia zawiadomienia, po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 14 sierpnia 2001 r.

uznał skargę za zasadną uchylił zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie.

Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Alternatywa Ruch Społeczny wniósł w dniu 9 sierpnia 2001 r. skargę na postanowienie (uchwałę) Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 8 sierpnia 2001 r. w sprawie odmowy przyjęcia zawiadomienia Krajowej Komisji Koordynacyjnej Alternatywa Ruch Społeczny o zamiarze zgłaszania kandydatów na posłów i senatorów oraz o powołaniu pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego i pełnomocnika finansowego Komitetu Wyborczego.

Podstawę prawną skargi stanowił art. 102 ust. 3 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 46, poz. 499).

Podstawę faktyczną skargi stanowił następujący przebieg wydarzeń. W dniu 28 maja 2001 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął wniosek o wpis do ewidencji partii politycznych partii o nazwie Alternatywa Ruch Społeczny. W dniu 12 lipca 2001 r. odbyło się przed Sądem Okręgowym posiedzenie jawne w tej sprawie, a w dniu 13 lipca 2001 r. Sąd wydał postanowienie o wpisie do ewidencji partii politycznych partii o nazwie Alternatywa Ruch Społeczny. Tego samego dnia przewodniczący partii (uprawniony do jej reprezentowania) złożył wniosek o wydanie odpisu nieprawomocnego postanowienia o wpisie oraz wyciągu z ewidencji partii politycznych z informacją o wpisie do ewidencji partii politycznych. Dokumenty te mu wydano.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00