Postanowienie składu 7 sędziów SN z dnia 12 czerwca 2001 r. sygn. III SW 15/01
Odrzucenie przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania komitetu wyborczego kandydata na Prezydenta RP stanowi sankcję naruszenia przepisów ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (jednolity tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 47, poz. 544), niezależną od odpowiedzialności karnej pełnomocnika finansowego komitetu oraz odpowiedzialności majątkowej komitetu.
Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski
Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk, Teresa Flemming-Kulesza, Jadwiga Skibińska-Adamowicz, Barbara Wagner (sprawozdawca), Andrzej Wasilewski, Andrzej Wróbel
Sąd Najwyższy, w sprawie ze skargi Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Mariana K. na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 8 maja 2001 r. w przedmiocie odrzucenia sprawozdania wyborczego Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Mariana K. po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 czerwca 2001 r.
postanowił:
oddalić skargę.
Uzasadnienie
Państwowa Komisja Wyborcza uchwałą z dnia 8 maja 2001 r. postanowiła odrzucić sprawozdanie wyborcze Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Mariana K. Komisja stwierdziła naruszenie przez Komitet następujących przepisów ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (jednolity tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 47, poz. 544): art. 85 ust. 2 - przez przyjęcie od „E.S." Spółki z o.o. w P.G., „S." Spółki z o.o. w P.G. iS.A.S. w Ś. nie pochodzących z zysku darowizn w kwotach po 70.000 zł; art. 85 ust. 5 - przez przyjęcie od osób fizycznych środków finansowych przekraczających piętnastokrotność najniższego wynagrodzenia miesięcznego, tj. kwoty 10.500 zł; art. 85 ust. 7 - przez przyjęcie od osób fizycznych wpłat powyżej 1.400 zł (znacznie przekraczających, według oceny Prokuratury Okręgowej wT, 1 milion złotych) przekazami pocztowymi lub wpłatami gotówkowymi w bankach; art. 86 ust. 2 pkt 5 - przez przyjęcie darowizny od R-P. w R. Spółki z o.o. z udziałem kapitału zagranicznego w kwocie 2.200 zł. Komitet Wyborczy przyjmując „liczne wpłaty w identycznej wysokości dokonane przez osoby fizyczne w tym samym dniu i miejscu przy użyciu przekazów pocztowych wypełnionych tym samym charakterem pisma" naruszył także art. 84 ustawy. Prokuratura Okręgowa w T. prowadząca postępowanie w tych sprawach poinformowała Państwową Komisję Wyborczą o przesłuchaniu w charakterze świadków około 200 osób, spośród których około 150 nie dokonywało żadnych wpłat na rzecz Komitetu i nie upoważniało nikogo do ich dokonania. Stwierdzono nadto, że 10 osób znajdujących się w wykazie darczyńców zmarło przed 2000 r. W związku z tym 40 Prokuratur Rejonowych przesłuchuje 2.300 osób, których nazwiska figurują na przekazach użytych do przesłania darowizn na rzecz Komitetu.