Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 25 października 2000 r. sygn. III SW 74/00

Nieopieczętowanie koperty, w której do komisji okręgowej dostarczono protokół głosowania w obwodzie, stanowi uchybienie art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (jednolity tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 47, poz. 544).

Przewodniczący: SSN Teresa Flemming-Kulesza

Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Barbara Wagner (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 25 października 2000 r. sprawy z protestu Jana Ż. przeciwko wyborowi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, z udziałem uczestników postępowania: 1) Okręgowej Komisji Wyborczej [...] w K., 2) Prokuratora Generalnego, 3) przedstawiciela Państwowej Komisji Wyborczej.

postanowił:

1. Uznać za zasadny zarzut protestu dotyczący naruszenia art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 27 września 1997 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (jednolity tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 47, poz. 544) polegającego na przesłaniu przez dziesięć komisji obwodowych w Okręgu Wyborczym [...] protokołów głosowania w zaklejonych, lecz nie opatrzonych pieczęcią kopertach i ocenić, że naruszenie to nie miało wpływu na wynik wyborów.

2. Pozostałe zarzuty protestu uznać za nieuzasadnione.

Uzasadnienie

Jan Ż., mąż zaufania Jana Łopuszańskiego w Okręgowej Komisji Wyborczej [...] w K., „w imieniu własnym i jako pełnomocnik męża zaufania Dariusza Grabowskiego w tejże Komisji - Kazimiery M.-A.”, wniósł protest przeciwko ważności wyboru Prezydenta. Zarzucił, że w Komisji przyjmowane były nieopieczętowane „na linii sklejenia jednego boku” i „ na sklejeniach narożnych” koperty zawierające protokoły głosowania w obwodach. Około 20% kopert „ dawało się otworzyć przez rozerwanie płaszczyzny sklejenia”, co „świadczyło o świeżym sklejeniu lub uprzednim rozklejeniu kopert przez podgrzanie (np. żelazkiem)”. Kopert tych nie odkładano do worków. Przewodniczący obwodowych komisji wyborczych, którym zwracano protokoły głosowania w celu ich poprawienia, przynosili nową wersję protokołu, przyjmowaną bez sprawdzenia i porównania z wersją poprzednią oraz z wersją znajdującą się w zaplombowanym worku. Przewodniczący Obwodowych Komisji Wyborczych [...] pomimo oświadczenia, że komisje już się rozeszły, po czasie od 30 do 50 minut, przynosili „poprawione” protokoły. Nie zachowywano w komputerach danych liczbowych sprzed poprawek, co uniemożliwiło kontrolę wyników głosowania uwidocznionych w poprawionych wersjach protokołu. Na tej podstawie Jan Ż. wniósł o „ ponowne przeliczenie głosów” oraz o „unieważnienie głosowania we wszystkich Komisjach Obwodowych, dla których dokonywano poprawek (dwóch i trzech) na protokołach”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00