Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 27 marca 2000 r. sygn. I PKN 549/99

Zgłoszenie przez pracodawcę dopiero w postępowaniu apelacyjnym wyraźnego zarzutu umyślnego wyrządzenia szkody przez pozwanego pracownika, gdy wcześniej pracodawca powoływał się ogólnie na nienależyte wykonywanie obowiązków pracowniczych nie oznacza rozszerzenia pozwu ani wystąpienia z nowymi roszczeniami w rozumieniu art. 383 zdanie pierwsze KPC, w sytuacji, gdy przed sądem pierwszej instancji nie doszło do stanowczego ustalenia, na czym polegało naruszenie obowiązków pracowniczych.

Przewodniczący SSN Walerian Sanetra

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Barbara Wagner

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2000 r. sprawy z powództwa Kazimierza R. przeciwko Annie K. o zapłatę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 22 kwietnia 1999 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu wyrokiem z 5 października 1998 r. [...] oddalił powództwo Kazimierza R. przeciwko Annie K. o odszkodowanie w kwocie 19.020,05 złotych z tytułu szkody, jaką pozwana wyrządziła powodowi w trakcie zatrudnienia u powoda. Sąd ustalił, że pozwana była zatrudniona w Biurze Organizacji Przewozów Kazimierza R. w P. od 1 lipca 1992 r. do 31 grudnia 1994 r. na stanowisku kierownika biura. Powód twierdził, że pozwana wyrządziła mu szkodę wskutek wielokrotnego nienależytego wykonywania obowiązków pracowniczych. Według oświadczeń powoda ostatnią szkodę powódka wyrządziła w dniu 30 listopada 1994 r. Powód wniósł pozew w dniu 31 grudnia 1997 r. Od chwili wyrządzenia przez powódkę ostatniej szkody do chwili wniesienia pozwu minęły ponad trzy lata. Pozwana podniosła zarzut przedawnienia. Sąd Wojewódzki uznał, że roszczenie powoda o naprawienie szkody przedawniło się zgodnie z treścią art. 291 § 2 KP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00