Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 5 października 2000 r. sygn. III RN 21/00
Podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego ze sprzedażą nie podlegającą podatkowi od towarów i usług.
Przewodniczący SSN Andrzej Wróbel (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Andrzej Wasilewski
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 5 października 2000 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego „C.-B” Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w O. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 19 września 1996 r. [...] w przedmiocie określenia wysokości nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za okres od sierpnia do grudnia 1994 r., na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodka Zamiejscowego we Wrocławiu z dnia 15 czerwca 1999 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu-Ośrodkowi Zamiejscowemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Urząd Skarbowy w O. decyzją z dnia 7 czerwca 1996 r., wydaną na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (jednolity tekst: Dz.U. z 1993 r. Nr 108, poz. 486 ze zm.) i art. 10 ust. 2 i art. 27 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), określił Przedsiębiorstwu Farmaceutycznemu „C.-B” Spółce z o.o. „dodatkowy przypis podatku od towarów i usług” w łącznej kwocie 94.116 zł i sankcję wynikającą z przepisu art. 27 ust. 5 pkt 2 ustawy w kwocie 282.348 zł.
W ocenie organu podatkowego pierwszej instancji różnica między zobowiązaniem podatkowym określonym przez Urząd Skarbowy a zadeklarowanym przez podatnika wynika z obniżenia przez podatnika kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu dotyczących prowizji agenta. Prowizja ta dotyczyła wykonywania czynności związanych z obrotem papierami wartościowymi ( obligacjami nie będącymi obligacjami Skarbu Państwa). Obrót obligacjami nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ nie są to towary ani usługi w rozumieniu powyższej ustawy. W związku z tym zakupy związane z czynnościami nie podlegającymi opodatkowaniu nie podlegają uwzględnieniu w ewidencji podatkowej i w deklaracji podatkowej VAT-7. Uwzględnienie kwot zakupu i podatku VAT związanych z tymi czynnościami w ewidencji podatkowej zawyżyło kwotę podatku naliczonego do odliczenia od podatku należnego i spowodowało zwiększenie zwrotu na rachunek podatkowy podatnika.