Wyrok SN z dnia 29 maja 2000 r., sygn. III CKN 246/00
Umowa przeniesienia własności nieruchomości na zabezpieczenie spłaty kredytu, w której kredytodawca zobowiązał się do przeniesienia z powrotem na kredytobiorcę własności tej nieruchomości niezwłocznie po spłacie kredytu, nie jest umową o przeniesienie własności zawartą pod warunkiem (art. 157 § 1 kc).
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z powództwa Krystyny P. przeciwko Bankowi Spółdzielczemu w K. Oddział w B. o stwierdzenie nieważności umowy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 29 kwietnia 1998 r. I ACa 216/98 oddalił kasację.
Uzasadnienie
Dnia 8 stycznia 1994 r. powódka Krystyna P. i obecnie były jej mąż Zbigniew P. zawarli z Bankiem Spółdzielczym w B. w formie aktu notarialnego umowę, w której oświadczyli wolę przeniesienia na rzecz tego Banku własności nieruchomości uregulowanej w księdze wieczystej Kw nr 33572, obejmującej działkę o obszarze 781 m2 z zabudowaniami, na zabezpieczenie udzielanych im przez Bank kredytów. Na przeniesienie własności nabywca wyraził zgodę i jednocześnie zobowiązał się do korzystania z nieruchomości jedynie w granicach uzasadnionych zabezpieczeniem spłaty kredytów, a nadto zobowiązał się do przeniesienia z powrotem na Krystynę i Zbigniewa małż. P. własności nieruchomości ,niezwłocznie po całkowitej spłacie kredytów. Bank wyraził też zgodę na bezpłatne użytkowanie nieruchomości przez zbywców w okresie spłacania otrzymanych kredytów.
W dniu 13 lutego 1997 r. powódka Krystyna P. wystąpiła przeciwko Bankowi Spółdzielczemu w K. Oddziałowi w B. przed Sądem Wojewódzkim w Tarnowie z powództwem o stwierdzenie nieważności wymienionej na wstępie umowy jako sprzecznej z prawem. Ponadto powódka powoływała się na , skoro kwota kredytu nie została przez Bank wypłacona.