Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 14 grudnia 2000 r. sygn. I CKN 668/00

Termin określony w art. 952 § 3 k.c. jest zachowany także wtedy, gdy wniosek o przesłuchanie świadków został złożony w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku.

Przewodniczący: Sędzia SN Tadeusz Wiśniewski

Sędziowie SN: Antoni Górski (sprawozdawca), Hubert Wrzeszcz

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2000 r. na rozprawie sprawy z wniosku Małgorzaty S.-B. z udziałem Krystyny B. i Zuzanny P. o stwierdzenie nabycia spadku po Macieju B., na skutek kasacji wnioskodawczyni od postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 16 września 1999 r.

postanowił oddalić kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa postanowieniem z dnia 26 marca 1999 r. stwierdził, że spadek po zmarłym w dniu 24 maja 1988 r. Macieju Janie B. nabyły z mocy ustawy żona Małgorzata S.-B. w 1/2 części oraz matka Zofia B. i siostra Krystyna Maria B. po 1/4 części. Sąd odrzucił twierdzenia wnioskodawczyni, jakoby spadkodawca sporządził przed śmiercią testament szczególny w obecności świadków. Zdaniem Sądu, spotkanie do jakiego doszło w mieszkaniu świadków Z. dnia 21 maja 1988 r., miało charakter towarzyski i wypowiedzi spadkodawcy na tym spotkaniu nie mogą być potraktowane jako przejaw woli testowania. Niezależnie od tego doszło do uchybienia przewidzianemu w art. 952 § 3 k.c. sześciomiesięcznemu terminowi do stwierdzenia treści ewentualnego testamentu ustnego, tak że nawet gdyby do testowania doszło, z tej przyczyny testament byłby bezskuteczny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00