Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 25 maja 1999 r. sygn. II UKN 622/98

Jeżeli po wniesieniu odwołania od decyzji w sprawie z zakresu ubezpieczenia społecznego zostanie zgłoszone nowe żądanie, to sąd nie może go rozpoznać i zobowiązany jest przekazać to żądanie do rozpoznania organowi rentowemu (art. 47710 § 2 KPC).

Przewodniczący: SSN Beata Gudowska (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Andrzej Wasilewski, Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 25 maja 1999 r. sprawy z wniosku Mścisława L. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w W. o rentę inwalidy wojennego, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 14 lipca 1998 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Wojewódzkiego w Warszawie z dnia 27 marca 1998 r. i przekazał sprawę do rozpoznania Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w W.

Uzasadnienie

Mścisław L., urodzony 20 sierpnia 1944 r. w obozie przejściowym w Pruszkowie, złożył wniosek o przyznanie prawa do renty inwalidy wojennego, podając, że jest inwalidą w związku z ciężkimi przeżyciami matki poprzedzającymi jego przedwczesne urodzenie. Wskazywał, że w ostatnim okresie ciąży jego matka przeżyła własną egzekucję w grupie rozstrzeliwanych w czasie „Rzezi Woli”. Była świadkiem śmierci swych trojga dzieci i jako jedyna z rodziny, ciężko ranna, po krwotoku ciążowym i po trzech dniach leżenia pod stertą trupów, trafiła do obozu, gdzie nastąpił poród. Te zdarzenia, poprzedzające urodzenie wnioskodawcy, spowodowały u niego -jak podaje - wrodzoną wadę wzroku (kurzą ślepotę), schorzenia krtani oraz zaburzenia w psychice.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00