Wyrok SN z dnia 22 kwietnia 1999 r., sygn. II CKN 204/98
W braku wyboru prawa przez strony, wskazanie prawa właściwego dla zobowiązania z otwarcia akredytywy następuje na podstawie art. 27 § 1 pkt 2 prawa prywatnego międzynarodowego.
Zasada, zgodnie z którą bank nie może przeciwstawiać beneficjentowi akredytywy zarzutów ze stosunku pokrycia i stosunku waluty, nie wyłącza podniesienia przez bank wobec beneficjenta zarzutu nadużycia prawa, opartego na naruszeniu przez beneficjenta stosunku waluty.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z powództwa Eunice I. i Abrama B. właściciel J.B. Co Poland Spółki Cywilnej w Brzezinach przeciwko Powszechnemu Bankowi Gospodarczemu Spółce Akcyjnej w Łodzi, obecnie Bankowi Pekao SA Grupie Pekao SA o zapłatę, na skutek kasacji powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 7 listopada 1997 r. I ACa 516/97 i I ACz 395/97 oddalił kasację i zasądził solidarnie od powodów na rzecz strony pozwanej kwotę 1.000 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Po ostatecznym ukształtowaniu swego żądania pismem z dnia 29 października 1996 r., powodowie domagali się zasądzenia od pozwanego banku 62.486,82 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 10 listopada 1994 r. Uzasadniając to żądanie wskazali, że ponieśli w wymienionej wysokości szkodę, za którą odpowiada pozwany; szkoda ta wynikła, jak twierdzili, z niewłaściwego wykonania akredytywy otwartej przez pozwanego dla powodów.
Apelacja powodów od wyroku Sądu Wojewódzkiego z dnia 5 marca 1997 r., oddalającego ich powództwo, została również oddalona zaskarżonym wyrokiem.
U podstaw obydwu wyroków leżą następujące ustalenia:
W sierpniu 1994 r. powodowie zawarli umowę z firmą Eurostar Imc z Los Angeles o dostawę na ich rzecz obuwia o łącznej wartości 54.045 dolarów. W związku z tą umową, powodowie zlecili dnia 22 sierpnia 1994 r. pozwanemu bankowi otwarcie nieodwołalnej akredytywy na kwotę 27.022,50 dol. (połowa umówionej ceny obuwia). Jako beneficjenta akredytywy wskazali firmę Eurostar Imc, a jako bank awizujący i potwierdzający Republic National Bank of New York. Akredytywa miała być dostępna w wymienionym dopiero co banku przez zapłatę odroczoną 75 dni pod dacie wystawienia konosamentu. Zabezpieczenie akredytywy stanowiła blokada kwoty 27.022,50 dol. na rachunku Abrama B. w Banku PKO SA w Łodzi.