Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 25 sierpnia 1998 r. sygn. I PKN 262/98

Dyrektorowi nie przysługuje sprzeciw od decyzji uprawnionego organu o odwołaniu go ze stanowiska (art. 63 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych, jednolity tekst: Dz.U. z 1991 r. Nr 18, poz. 80 ze zm.).

Przewodniczący SSN: Maria Mańkowska

Sędziowie SN: Adam Józefowicz (sprawozdawca), Zbigniew Myszka (autor uzasadnienia).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 1998 r. sprawy z powództwa Antoniego Ł. przeciwko Wojewodzie L, Wojewódzkiej Dyrekcji Inwestycji w L. o unieważnienie decyzji Wojewody L, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 5 marca 1998 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu wyrokiem z dnia 5 marca 19898 r. oddalił apelację powoda Antoniego Ł. od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Legnicy z dnia 26 listopada 1997 r. [...], oddalającego powództwo o unieważnienie decyzji Wojewody L, odwołującej powoda ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiej Dyrekcji Inwestycji w L.

W sprawie tej ustalono, że w dniu 16 czerwca 1994 r. powód został powołany przez radę pracowniczą Wojewódzkiej Dyrekcji Inwestycji w L. na stanowisko dyrektora tego przedsiębiorstwa. Natomiast w dniu 8 października 1997 r. powód został odwołany z tego stanowiska na podstawie art. 70 § 2 KP przez Wojewodę L, będącego organem założycielskim Wojewódzkiej Dyrekcji Inwestycji w L. Odwołanie uzasadniono utratą przez powoda zdolności do zarządzania przedsiębiorstwem i kierowania załogą z czego wynikały opóźnienia terminów realizowanych inwestycji publicznych, zła jakość wykonywanych robót i brak nadzoru. Od decyzji o odwołaniu powód wniósł sprzeciw do Wojewody L, który podtrzymał swoje stanowisko.

Na tle takich ustaleń Sąd Wojewódzki potwierdził prawidłowość poglądu Sądu pierwszej instancji, że powództwo ze stosunku pracy dyrektora winno być skierowane przeciwko pracodawcy powoda (Wojewódzkiej Dyrekcji Inwestycji w L), mającego status przedsiębiorstwa państwowego. Natomiast tryb powołania i odwołania dyrektora regulują przepisy ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (jednolity tekst: Dz.U. z 1991 r. Nr 18, poz. 80 zezm., powoływanej dalej jako ustawa o p.p. lub ustawa). Do odwołania dyrektora przedsiębiorstwa państwowego jest uprawniona rada pracownicza (art. 37) lub organ założycielski (art. 37 a tej ustawy), przy czym w zakresie oceny prawnej rozwiązania stosunku pracy dyrektora mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00