Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 19 marca 1997 r. sygn. II UKN 45/97

Sąd nie jest obowiązany do uwzględniania kolejnych wniosków dowodowych strony tak długo, aż udowodni ona korzystną dla siebie tezę i pomija je od momentu dostatecznego wyjaśnienia spornych okoliczności sprawy (art. 217 § 2 KPC).

Przewodniczący SSN: Andrzej Kijowski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Jerzy Kuźniar, Maria Mańkowska

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 19 marca 1997 r. sprawy z wniosku Mariana S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w R. o rentę inwalidzką z tytułu wypadku przy pracy, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 10 września 1996 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach - Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku wyrokiem z dnia 19 czerwca 1995 r. [...] oddalił odwołanie Mariana S. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w R. z dnia 15 listopada 1994 r. [...], odmawiającej przyznania wnioskodawcy prawa do renty inwalidzkiej z tytułu wypadku przy pracy w dniu 28 kwietnia 1985 r., gdyż Wojewódzka Komisja do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia [...] w R. orzeczeniem z dnia 27 października 1994 r. nie zaliczyła go w związku z tym wypadkiem do żadnej z grup inwalidztwa. Na podstawie akt rentowych oraz opinii biegłych lekarzy specjalistów z zakresu neurologii i chirurgii ortopedyczno-urazowej Sąd Wojewódzki ustalił, że wskutek wspomnianego wypadku wnioskodawca doznał wstrząśnienia mózgu oraz stłuczenia głowy i przebywał przez 3 dni w Szpitalu Górniczym w J.Z., lecz wykonane wówczas zdjęcie rentgenowskie nie wykazało zmian urazowych. W dniu 20 listopada 1986 r. wnioskodawca doznał kolejnego wypadku, w czasie którego został uderzony wiertarką w hełm na głowie i przewrócił się na spąg, lecz nie spowodowało to niezdolności do pracy. Po wypadkach wnioskodawca powrócił do pracy górniczej pod ziemią i dopiero od dnia 6 września 1993 r. podjął leczenie i przebywał w Szpitalu Górniczym w J. z powodu: zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, wypadnięcia jądra miażdżystego C-7 i bólu prawego ramienia. Kolejne pobyty w szpitalu wiązały się z leczeniem dyskopatii oraz zespołu paranoidalno-represyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00