Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 12 marca 1997 r. sygn. II UKN 30/97

Przyznanie przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie" pomocy finansowej z tytułu doznania prześladowań nazistowskich polegających na wykonywaniu "niewolniczej pracy", nie jest nowym dowodem, uzasadniającym wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem, odmawiającym ubezpieczonemu uznania jego pracy za "pracę przymusową wykonywaną na rzecz hitlerowskich Niemiec w okresie II wojny światowej (art. 2 ust. 2 pkt 2 lit a ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach przyznawania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw, Dz. U. Nr 104, poz. 450 ze zm.).

Przewodniczący SSN: Maria Mańkowska

Sędziowie SN: Andrzej Kijowski (sprawozdawca), Jerzy Kuźniar

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 12 marca 1997 r. sprawy z wniosku Henryki S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w Ł. o zwiększenie emerytury, na skutek kasacji wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 1 października 1996 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi postanowieniem z dnia 7 marca 1996 r. [...] odrzucił odwołanie ubezpieczonej Henryki S. od "pisma" Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w Ł.-Inspektorat w Z. z dnia 14 grudnia 1995 r., "informującego" o braku podstaw do uznania pobytu ubezpieczonej w Niemczech w latach 1943-1945 za pracę przymusową podlegającą wliczeniu do stażu emerytalnego, gdyż sprawa ta w odniesieniu do dłuższego okresu lat 1940-1945 została już prawomocnie rozstrzygnięta, a wnioskodawczyni w żądaniu zgłoszonym do protokołu z dnia 6 grudnia 1995 r. nie wskazała żadnych nowych okoliczności lub dowodów. Orzeczenie to w wyniku zażalenia ubezpieczonej uchylił Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie postanowieniem z dnia 9 kwietnia 1996 r. [...], podając w uzasadnieniu, że rozstrzygnięcie w 1992 r. sporu o wliczenie okresu pobytu wnioskodawczyni w Niemczech do stażu ubezpieczeniowego wpływającego na wysokość emerytury nie stoi na przeszkodzie ponownemu rozpoznaniu sprawy, gdyż organ rentowy wydał w dniu 14 grudnia 1995 r. nową decyzję, która podlega normalnej kontroli instancyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00