Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 6 marca 1997 r. sygn. II UKN 20/97

Uzupełniające odszkodowanie na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego dla członków rodziny pracownika zmarłego wskutek, uznanego za chorobę zawodową, nowotworu krtani może być obniżone odpowiednio do stopnia przyczynienia się pracownika, na skutek długoletniego palenia tytoniu do powstania i rozwoju tej choroby (art. 362 KC).

Przewodniczący SSN: Jerzy Kuźniar

Sędziowie SN: Andrzej Kijowski (sprawozdawca), Walerian Sanetra

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 6 marca 1997 r. sprawy z wniosku Jolanty K. przeciwko Firmie Oponiarskiej "D." Spółka Akcyjna w D. o odszkodowanie i rentę z tytułu choroby zawodowej, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z dnia 10 października 1996 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok w pkt 1 oraz w pkt 5 i w tym zakresie sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie wyrokiem z dnia 5 marca 1996 r. [...] zasądził na rzecz powódki Jolanty K., działającej w imieniu własnym oraz małoletnich powodów: Patryka, Wioletty i Mateusza K., od pozwanej Firmy Oponiarskiej "D." SA w D. uzupełniające roszczenia odszkodowawcze na podstawie prawa cywilnego z tytułu śmierci Bogusława K., męża i ojca powodów, która nastąpiła w dniu 31 marca 1993 r. wskutek raka krtani, uznanego za chorobę zawodową przez Państwowego Terenowego Inspektora Sanitarnego w D. decyzją z dnia 27 sierpnia 1993 r. Sąd Wojewódzki ustalił, że Bogusław K. był zatrudniony na stanowisku ślusarza remontowego u prawnego poprzednika strony pozwanej od dnia 6 sierpnia 1979 r., a następnie w pozwanej firmie do dnia 2 lutego 1992 r., kiedy to stosunek pracy został rozwiązany wskutek wyczerpania okresu uprawniającego do pobierania zasiłku chorobowego. Wspomniane zatrudnienie było realizowane w warunkach narażenia na działanie m.in. pyłu sadzy, toluenu i benzenu, które to substancje chemiczne z wysokim prawdopodobieństwem wpływają szkodliwie na stan ludzkiego zdrowia i mogą - obok skłonności genetycznych, płci oraz palenia tytoniu -wpłynąć na powstanie raka krtani. Śmierć Bogusława K. była więc w ocenie Sądu spowodowana w znacznym stopniu warunkami zatrudnienia u strony pozwanej, która ze swej winy dopuściła się naruszenia podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00