Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 marca 1997 r. sygn. I PKN 41/97

1. O tym jakie jednostki organizacyjne (zakłady pracy) obejmuje działaniem międzyzakładowa organizacja związkowa, rozstrzygają samorządne decyzje właściwych organów danego związku zawodowego

2. Wniesienie odwołania od wypowiedzenia warunków pracy lub płacy nie jest równoznaczne z odmową przyjęcia przez pracownika zaproponowanych mu nowych warunków; oświadczenie pracownika w tej sprawie musi być skierowane do pracodawcy i powinno zostać złożone przed upływem połowy okresu wypowiedzenia.

Przewodniczący SSN: Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Kazimierz Jaśkowski, Jadwiga Skibińska-Adamowicz

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 13 marca 1997 r. sprawy z powództwa Ryszarda L. i Stanisława F. przeciwko "S.-T." Spółce z o.o. w W. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powodów od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 12 września 1996 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Wojewódzki emu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowie Stanisław F. i Ryszard L. wnieśli kasację od wyroku Sądu Wojewódzki ego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 17 września 1996 r. [...] zarzucając mu, iż narusza prawo materialne, a konkretnie art. 38 KP w związku z art. 24 § 1 KP oraz § 8 ust. 1 pkt 1 i 4 Statutu "Solidarności" - przez przyjęcie, że obowiązek konsultacji związkowej istnieje tylko wówczas, gdy w zakładzie pracy funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa, a pracownicy pisemnie poinformują zakład pracy o swoim członkostwie - oraz art. 42 § 3 KP, przez błędną jego wykładnię, która doprowadziła do uznania, iż umowy o pracę powodów uległy rozwiązaniu. Ponadto w kasacji zarzucono naruszenie art. 321 § 2 KPC przez błędne zinterpretowanie woli powodów wyrażonej przez to, że wnieśli oni powództwa o uznanie wypowiedzeń zmieniających za bezskuteczne i uznanie na tej podstawie, że w sposób dorozumiany odmówili przyjęcia nowych warunków pracy i płacy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00