Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 listopada 1997 r., sygn. I CKN 710/97

Pomiędzy prawidłowymi, pełnymi określeniami działalności gospodarczej powodów, prowadzących ją jako osoby fizyczne, będące wspólnikami spółki cywilnej, i pozwanego, prowadzącego taką działalność jako osoba fizyczna, nie zachodzi – przez posłużenie się na oznaczenie przedsiębiorstw częściowo jednakową, dodatkową nazwą fantazyjną – kolizja uzasadniająca przyjęcie możliwości wprowadzenia profesjonalnych klientów w błąd co do tożsamości każdego z tych przedsiębiorców.

W przepisach o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji chroniony jest przedsiębiorca, a nie przedsiębiorstwo.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z powództwa Pawła K. i Tadeusza L. wspólników spółki cywilnej prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Aquatherm” spółka cywilna w W. przeciwko Jackowi L. prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą „Aquatherm – Polska” w W. o nakazanie na skutek kasacji pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 20 lutego 1997 r. I ACa 96/96 – zmienił zaskarżony wyrok i oddalił apelację; zasądził od powodów na rzecz pozwanego kwotę 3.100 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem Sąd Apelacyjny zmienił oddalający powództwo wyrok Sądu Wojewódzkiego i nakazał pozwanemu, by zaprzestał oznaczania (bliżej nie określonego) przedsiębiorstwa nazwą „AQUATHERM” i opublikował w prasie odpowiednią, znacznych rozmiarów, informację o używaniu tej nazwy z naruszeniem ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (u.z.n.k.). Sąd ten za trafne uznał rozstrzygnięcie w części dotyczącej uznania, że pozwanemu przysługuje z umowy licencyjnej uprawnienie do używania znaku towarowego słowno-graficznego zawierającego słowo „aquatherm”, objętego świadectwem ochronnym na rzecz spółki prawa niemieckiego Aquatherm GmbH Kunststoff-Extrusions-und Spritzgiesstechnik, mimo iż powodowie uprzednio także uzyskali świadectwo ochronne na znak słowno-graficzny zawierający to słowo. W następstwie oddalił apelację w tym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00