Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 27 sierpnia 1996 r. sygn. I PKN 6/96

Radca prawny może być pełnomocnikiem pracownika w sprawach z zakresu prawa pracy jeżeli działa jako przedstawiciel związku zawodowego (art. 465 § 1 zdanie pierwsze k.p.c.) i jeżeli jest radcą prawnym związku zawodowego to może w imieniu pracownika wnieść także kasację (art. 465 § 1 zdanie drugie).

Przewodniczący SSN: Józef Iwulski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Teresa Flemming-Kulesza, Walerian Sanetra

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 sierpnia 1996 r. sprawy z powództwa Zdzisława G. przeciwko Zakładom Rowerowym "R." S.A. w W. o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, na skutek kasacji złożonej przez powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 12 lipca 1996 r. [...]

postanowił

odrzucić kasację

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 marca 1996 r., [...], Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Wałczu przywrócił powoda Zdzisława G. do pracy w Zakładach Rowerowych "R." S.A. w W.

Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu, rozpoznając rewizję strony pozwanej od tego wyroku, zmienił go i wyrokiem z dnia 12 lipca 1996 r. oddalił powództwo.

Kasację od tego wyroku złożył imieniem powoda radca prawny Bogdan K., który zarzucił naruszenie prawa materialnego przez błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie przepisu art. 45 k.p., polegające na przyjęciu, że absencja chorobowa powoda wpłynęła negatywnie na tok pracy u pozwanego pracodawcy. Skarżący w szczególności wywiódł, że jest nieprawdą, aby u pozwanego pracodawcy wystąpiły jakiekolwiek okoliczności negatywnie wpływające na tok pracy, wynikające z absencji powoda. Powołując się na przepisy art. 393 i art. 393 k.p.c. skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Wojewódzkiego i oddalenie rewizji pozwanego od wyroku Sądu Rejonowego, względnie o uchylenie obu wyroków i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00