Postanowienie SN z dnia 6 grudnia 1995 r., sygn. III SW 44/95
W wymienionych sprawach nastąpiło naruszenie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 67, poz. 398 ze zm.), polegające na podaniu przez Ogólnopolski Komitet Wyborczy Aleksandra Kwaśniewskiego w zgłoszeniu jego kandydatury nieprawdziwych danych dotyczących wykształcenia kandydata, lecz stwierdzić, że powyższe naruszenie nie mogło wywrzeć wpływu na wynik wyborów.
Przewodniczący SSN: Walery Masewicz, Sędziowie SN: Jerzy Kuźniar, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca),
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 1995 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy z protestu Michała C. , Małgorzaty M., Barbary P. i innych osób w sprawach [...] - przeciwko wyborowi Prezydenta z powodu podania nieprawdziwych informacji w zgłoszeniu kandydata na Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego dotyczących wykształcenia i stanu majątkowego
Uzasadnienie
We wszystkich połączonych do wspólnego rozpoznania sprawach składający protesty wnieśli o unieważnienie wyboru Aleksandra Kwaśniewskiego na Prezydenta, powołując się na to, że albo on sam albo jego Komitet Wyborczy podali nieprawdziwe informacje dotyczące jego wykształcenia, które to informacje wywarły wpływ na wynik wyborów. Niektóre osoby składające protesty podniosły, że wpływ na wynik wyborów nieprawdziwej informacji o posiadaniu przez wymienionego kandydata wyższego wykształcenia wynika z faktu rozpowszechnienia tej informacji przez obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej, a więc miarodajny organ państwowy, a jeszcze inne osoby twierdziły, że gdyby znały prawdę o wykształceniu Aleksandra Kwaśniewskiego, nie oddałyby na niego głosu. Oprócz wymienionego zarzutu dotyczącego wykształcenia, w protestach będących przedmiotem rozpoznania wystąpił drugi zarzut - podania przez kandydata na Prezydenta nieprawdziwej informacji co do jego stanu majątkowego. Chodziło tu o deklarację majątkową złożoną przez powyższego kandydata Marszałkowi Sejmu.