Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 10 listopada 1995 r., sygn. III CZP 146/95

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Jerzego C. z udziałem Haliny M. o podział majątku wspólnego po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Wojewódzki w Łodzi postanowieniem z dnia 28 czerwca 1995 r. III Cr 405/95 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„Czy w sytuacji, gdy w czasie trwania związku małżeńskiego nastąpiło przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe, a wymagany wkład budowlany uiściła osoba trzecia z intencją uzyskania tego lokalu dla siebie w nieokreślonej przyszłości, to w sprawie o podział majątku wspólnego wartość wkładu budowlanego nie podlega rozliczeniu, a jeżeli tak, to czy dotyczy to także umorzonej części wkładu budowlanego?”

podjął następującą uchwałę:

Jeżeli spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, należące do majątku odrębnego małżonka, zostanie w czasie trwania wspólności ustawowej przekształcone na prawo własnościowe, a wymagany wkład budowlany uzupełni osoba trzecia na podstawie umowy mającej charakter umowy o spadek po osobie żyjącej, prawo to wchodzi w skład majątku wspólnego, a wierzytelność osoby trzeciej z tytułu pokrytej części wkładu budowlanego stanowi dług obciążający obojga małżonków, nie podlegający rozliczeniu przy podziale majątku wspólnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00