Postanowienie SN z dnia 28 marca 1995 r., sygn. I CRN 24/95
1. Organ administracji państwowej w ramach ogólnej kompetencji rzeczowej do gospodarowania powierzonym mu mieniem państwowym jest umocowany, jeżeli tylko przepisy szczególne nie stanowią odmiennie, do podejmowania wszelkich przewidzianych przez prawo cywilne działań prawnych, w tym także wykonywania uprawnień właścicielskich polegających na organizowaniu przekazanych mu składników majątkowych w spółce prawa handlowego.
2. Zagadnienie źródła, które zostało wykorzystane przez założyciela(li) spółki prawa handlowego w celu pokrycia stosownego kapitału (zakładowego, akcyjnego), pozostaje poza zakresem kognicji sądu rejestrowego.
Sąd Najwyższy przy udziale prokuratora po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z wniosku Zarządu Agencji Rozwoju Gospodarczego S.A. w Warszawie o wpis do rejestru handlowego na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości Nr S/C VII G 535/549/94 od postanowienia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy z dnia 21 lutego 1994 r. I NN Rej. H 1503/94 postanowił oddalić rewizję nadzwyczajną.
Uzasadnienie
Minister Sprawiedliwości wniósł w dniu 13.II.1995 r. rewizję nadzwyczajną od postanowienia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy (Sądu Gospodarczego) z 21.IV.1994 r. XVI NS Rej. H1503/94, na mocy którego zarządzony został wpis Agencji Rozwoju Gospodarczego Spółki Akcyjnej Warszawie do rejestru handlowego.
Zaskarżonemu postanowieniu Minister Sprawiedliwości zarzucił rażące naruszenie prawa, w szczególności art. 16 § 1 k.h. i art. 38 k.c., oraz naruszenie interesu Rzeczypospolitej Polskiej. Skarżący wniósł jednocześnie o uchylenie tego postanowienia i przekazanie sprawy wskazanemu wyżej Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania.