Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 25 stycznia 1995 r., sygn. III CZP 176/94

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Eugeniusza M. przeciwko Gminie Miasta T. o ustalenie prawa własności samochodu po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Toruniu postanowieniem z dnia 16 grudnia 1994 r. I Cr 490/94 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„Czy nabywca, od osoby nieuprawnionej do rozporządzania, samochodu niewiadomego pochodzenia, nie wykazanego w ewidencji pojazdów utraconych w wyniku przestępstwa (art. 169 k.c.), ma interes prawny, w rozumieniu przepisu art. 189 k.p.c., w ustaleniu, przeciwko gminie jako prowadzącej rejestrację pojazdów samochodowych, prawa własności tego samochodu, jeżeli jest mu to potrzebne do jego zarejestrowania?”

podjął następującą uchwałę:

Osoba nabywająca pojazd samochodowy od nieuprawnionego do rozporządzania nim nie może skutecznie dochodzić na podstawie art. 189 k.p.c. ustalenia, że stała się właścicielem tego pojazdu, w procesie wytoczonym przeciwko organowi samorządowemu, który na podstawie przekazania kompetencji przez właściwy organ administracji rządowej dokonuje rejestracji pojazdów. Organ taki nie ma bowiem legitymacji biernej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00